Gąsienice szkodzą rozwojowi warzyw
Często nieproszonymi gośćmi są rolnice, których gąsienice powodują szkody w warzywach. To jedne ze szkodników, które upodobały sobie buraki ćwikłowe i marchew. Gąsienice wygryzają otwory w korzeniach, czasem przegryzając je całkowicie. Nocą natomiast wychodzą na powierzchnię i uszkadzają liście, które pozostawiają na powierzchni gleby lub wciągają pod ziemię. Występowaniu rolnic sprzyjają suche i ciepłe lata.
Kolejnymi szkodnikami są drutowce. Stadium szkodliwym są larwy, których roślinami żywicielskimi są warzywa korzeniowe i trawy. Drutowce wgryzają się do korzeni, niekiedy doprowadzając do zamierania młodych roślin.
Larwy sprężyków wylęgają się w lipcu, a ich rozwój trwa do 5 lat. Dorosły osobnik jest brunatnym chrząszczem o długości około 2 cm. Z pędraków najczęstszymi w uprawach warzywniczych i ogrodniczych są niszczylistka, guniak czerwczyk oraz chrząszcz majowy. Rozwój, w zależności od gatunku, trwa do 4 lat, u niszczylistki rok. Pędraki rozwijają się i przepoczwarzają w glebie. Podgryzają korzenie, wygryzają dziury, np. w ziemniakach czy burakach. Najczęściej występują w pobliżu terenów zalesionych i zadrzewionych oraz w glebie zadarnionej.