Od 6 lipca do 24 sierpnia trwa nadsyłanie opinii dotyczących propozycji zmian w przepisach dot. dobrostanu zwierząt oraz wdrożenia założeń inicjatywy obywatelskiej dot. zakończenia chowu klatkowego.
Prawodawstwo UE w zakresie dobrostanu reguluje przepisy dot. dobrostanu zwierząt na poziomie gospodarstwa, podczas transportu i uboju. W ramach strategii "od pola do stołu" (F2F) Komisja zobowiązała się do przeglądu tego prawodawstwa i rozważenia możliwości w zakresie znakowania dobrostanu zwierząt. Celem przeglądu przepisów jest zapewnienie wyższego poziomu dobrostanu zwierząt, rozszerzenie zakresu prawodawstwa UE dotyczącego dobrostanu zwierząt, dostosowanie go do najnowszych dowodów naukowych i bieżących priorytetów politycznych a także oczekiwań obywateli oraz ułatwienie egzekwowania przepisów.
30 czerwca 2021 r. Komisja ogłosiła w odpowiedzi na inicjatywę obywatelską "Koniec z klatkami", że przedstawi wniosek ustawodawczy mający na celu stopniowe wycofanie i ostateczny zakaz stosowania klatek w odniesieniu do niektórych gatunków w UE. Komisja zainicjowała w 2020 r. kontrolę sprawności obowiązujących przepisów w zakresie dobrostanu zwierząt w gospodarstwie, podczas transportu i uboju, która ma zakończyć się w 2022 r. KE zaznacza, że kontrola sprawności nadal trwa, jednak już teraz dostępne informacje wskazują na uchybienia w zakresie opracowywania, wdrażania, przestrzegania i egzekwowania przepisów UE dotyczących dobrostanu zwierząt. Przepisy według wielu organów są przestarzałe i nie uwzględniają najnowszych doniesień naukowych i technologicznych, a brak jasności niektórych przepisów powoduje rozbieżności w ich wdrażaniu w państwach członkowskich UE.
Konsumenci unijni oczekują produktów przyjaznych dla dobrostanu zwierząt, szukają takich oznaczeń, a w wielu krajach ich brakuje lub są niejednolite.