W rządzie trwają konsultacje w sprawie projektu rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie wprowadzenia w 2022 r. na terytorium kraju „Programu monitorowania zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i mający na celu poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”.
Obowiązek zgłaszania
Jednym z jego punktów jest obowiązek zgłaszanie padłych lub odstrzelonych dzików za pośrednictwem systemów informatycznych. - Każdy znaleziony padły lub odstrzelony, w tym sanitarnie, dzik powinien zostać zgłoszony przez myśliwego, pracownika parku narodowego lub Służb Leśnych do powiatowego lekarza weterynarii za pośrednictwem systemu informatycznego przeznaczonego do tego celu – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Takie zgłoszenie, powinno zawierać co najmniej następujące informacje:
· datę znalezienia padłego zwierzęcia lub odstrzału zwierzęcia,
· obszar geograficzny, gdzie znaleziono martwe lub odstrzelone zwierzę,
· czy zwierzę zostało znalezione padłe czy zostało odstrzelone,
· wiek i płeć zwierzęcia,
· w przypadku odstrzału zwierzęcia – typ odstrzału (sanitarny, redukcyjny, inny) oraz informację na temat występowania objawów choroby przed odstrzałem,
· w przypadku znalezienia martwego zwierzęcia - informację na temat stanu znalezionej tuszy.
Powiatowy lekarz weterynarii weryfikuje poprawność przekazywanych zgłoszeń. Jednocześnie w przypadku nie zgłoszenia znalezienia padłego lub odstrzelonego, dzika do powiatowego lekarza weterynarii za pośrednictwem systemu informatycznego przeznaczonego do tego celu, kwota przysługująca za znalezienie padłego dzika lub odstrzelonego dzika, przewidziana w obowiązujących przepisach prawa, ulega zmniejszeniu o 20%.