Przepisy odnośnie do uśmiercania zwierząt zostały uregulowane na poziomie unijnym. Mowa o rozporządzeniu 1099/2009 z 14 września 2009 r. Regulacje te przynoszą definicje, kwalifikacje oraz metody uśmiercania. W preambule zostało zaznaczone, że uśmiercanie zwierząt produkcyjnych odczuwających silny ból w przypadku, gdy nie istnieją ekonomicznie uzasadnione sposoby jego złagodzenia, jest obowiązkiem etycznym.
Definicje uśmiercania i uboju
- Uśmiercanie, jak i działanie związane z uśmiercaniem, mają charakter ogólny, w którym mieści się zarówno ubój, jak i uśmiercanie z konieczności.
- Ubój oznacza uśmiercanie zwierząt przeznaczonych do spożycia przez ludzi.
- Uśmiercanie z konieczności oznacza uśmiercanie zwierząt rannych lub chorych, jeżeli choroba lub zranienie wiążą się z silnym bólem, niemożliwym do złagodzenia w żaden inny wykonalny sposób.
– Odstępujemy od przyzwyczajeń, m.in. do tego, że w przypadku nadzwyczajnego naruszenia dobrostanu zwierząt Inspekcja Weterynaryjna nie wydaje decyzji administracyjnych. Ustawa o ochronie zwierząt z 1997 r. nie dawała ku temu podstaw. To się wszystko zmieniło przez wejście rozporządzenia 2017/625, które mówi o kontroli urzędowej, której wymogiem jest kontrola dobrostanu zwierząt – mówił podczas konferencji naukowej poświęconej dobrostanowi zwierząt w Toruniu dr Michał Rudy i zadawał pytanie: – Czym jest stan nadzwyczajnego naruszenia dobrostanu zwierząt?