Akcje mogą być umorzone jednak tylko w przypadku, gdy statut spółki akcyjnej tak stanowi i na zasadach w nim określonych.
Umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia. Uchwała powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych lub uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego. Umorzenie przymusowe następuje za wynagrodzeniem i podlega ogłoszeniu. Innymi słowy, tylko walne zgromadzenie podejmuje decyzję o umorzeniu przymusowym.
Każdy akcjonariusz ma prawo wziąć udział w walnym zgromadzeniu i głosować w sprawie ewentualnego umorzenia akcji, bowiem informacja o uchwale umarzającej akcje zawarta jest w ogłoszeniu zgromadzeniu akcjonariuszy. Przyjmuje się, że jeżeli ogłoszenie zostało dokonane prawidłowo, a akcjonariusze zostali poinformowani o projektowanych uchwałach, ich ewentualna nieobecność jest ich świadomym wyborem.
W omawianym przypadku, jeżeli walne zgromadzenie akcjonariuszy podjęło uchwałę o umorzeniu akcji i została ona zarejestrowana przez sąd rejestrowy, akcje posiadane przez Czytelnika zostały umorzone (unicestwione) i przysługuje mu z tego tytułu wynagrodzenie. Należy zaznaczyć, że umarzanie i wykup akcji to problematyka skomplikowana i obszerna, dlatego niniejsza odpowiedź dotyczy wyłącznie podstawowych zagadnień.
adw. Mikołaj Pomin