W październiku odbyło się kolejne posiedzenie grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” podczas, którego omawiane były głównie tematy dotyczące sytuacji rynkowej w poszczególnych państwach członkowskich.
Globalna sytuacja na rynku mleka
Z przedstawionych na spotkaniu danych wynika, że produkcja w Unii Europejskiej, w okresie od stycznia do sierpnia bieżącego roku była o 0,8% wyższa niż w analogicznym okresie 2022 roku. W niektórych państwach członkowskich nastąpił wzrost produkcji np. Niemcy, Polska, Belgia, jednak są również kraje, gdzie produkcja odnotowuj spadki m.in. Włochy, Francja. W analizowanym okresie ograniczono produkcję odtłuszczonego mleka w proszku, masła, sera oraz serwatki w proszku.
Ceny skupu mleka spadały od stycznia 2023 roku, obecnie tendencja spadkowa delikatnie wyhamowała. W sierpniu cena była o 14% niższa niż w styczniu, ale nadal pozostaje wyższa od średniej 5-letniej. Produkcja ekologiczna stanowi 4% europejskiej produkcji mleka. Cena mleka ekologicznego również utrzymuje się na niskim poziomie.
Ceny unijnych produktów mlecznych nadal pozostają konkurencyjne w stosunku do cen z innymi eksporterami. Globalna produkcja mleka nie jest zbyt wysoka. W USA i Nowej Zelandii na produkcje duży wpływ mają zmiany klimatyczne. Popyt ze strony Chin się zmniejszył i nie wiadomo czy wróci na dawny poziom.