Śląsk: Polowe znaleziska mrożące krew w żyłach
W okolicach Raciborza w woj. śląskim rolnicy natrafili w ostatnich dniach na nietypowe znaleziska w codziennej pracy polowej. Co znaleźli na własnych polach?
Jak poinformowało Muzeum Archeologiczne w Raciborzu w woj. śląskim w połowie marca do Działu Archeologii Muzeum w Raciborzu dotarła informacja o odnalezieniu przez rolnika na polu uprawnym w rejonie Raciborza – Starej Wsi ludzkich kości.
Zabezpieczono szczątki, które znajdowały się około 30 cm pod ziemią. Usytuowanie grobu świadczy o dużej erozji gleby na tym terenie.
– W porozumieniu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków podjęto decyzję o eksploracji odkrytego grobu. Odsłonięty kościec ułożony był na prawym boku ze zgiętymi rękami, podkurczonymi nogami i twarzą skierowaną na wschód co jest charakterystyczne dla pochówków z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu. W opisywanym przypadku kości nóg zostały wydobyte na powierzchnię podczas prac polowych – informuje Muzeum Archeologiczne w Raciborzu. Obok tego grobu znaleziono dwa inne. Podjęto decyzję, aby nie wstrzymywać prac polowych rolnika, że dalsze eksploracje przeprowadzone zostaną jesienią. Archeolodzy podejrzewają, że znalezisko może mieć nawet 4 tysiące lat!