Sposób na choroby odglebowe
Szczepan Grochowski zaznaczył, że w ochronie fungicydowej cebuli przed tymi chorobami bardzo dobrze sprawdza się Polyversum WP. To preparat biologiczny, który zawiera niepatogeniczny organizm grzybopodobny - Pythium oligandrum pasożytujący na grzybach patogenicznych.
- Polyversum wykazuje działanie trzytorowe. Po pierwsze - działa kanibalistycznie na inne grupy grzybów patogenicznych. W tym przypadku mówimy głównie o grzybach z rodziny Fusarium i Pythium, które powodują różowienie korzeni cebuli. Drugim działaniem Polyversum jest działanie uodparniające. Poza tym, że preparat oblega powierzchnię korzeni cebuli, utrudniając dostęp patogenom, wspiera też rośliny w wytwarzaniu konkretnych fitoaleksyn, które pomagają radzić sobie z potencjalną infekcją. No i jako trzeci efekt należy wymienić zwiększone pobieranie fosforu. Stosując Polyversum pomagamy korzeniom w pobieraniu fosforu, a tym samym bardziej je pobudzamy i doprowadzamy do ich rozwoju – powiedział Grochowski.
Zaznaczył, że aktywacja patogenów, która następuje zazwyczaj przy temperaturze gleby powyżej 20 stopni Celsjusza, zbiega się z intensywnym nawożeniem azotowym. Rosnące wówczas zasolenie może spowodować osłabienie rośliny.
- W przypadku znacznego zasolenia gleby wokół cebuli, Polyversum też jest w stanie pomóc roślinie zwalczyć stres wynikający z tego zasolenia – wyjaśnił Grochowski.