W oczekiwaniu na raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, w tym tygodniu pszenica na Matifie zachowuje się dość spokojnie. Jednak nawet niewielkie korekty cenowe powodują, że notowania grudniowe w czwartek (9.09.21 r.) na koniec giełdowego dnia są o 2,5 euro tańsze niż przed tygodniem i kosztują 239,50 euro/t. Złotówka zaczyna przybierać lekko osłabiający kursu i za jedno euro płacimy obecnie 4,54 zł.
Handlowcy spodziewają się, że wrześniowy raport USDA nie zmieni szacunków globalnej produkcji pszenicy, ponieważ spadek plonów w Kanadzie zostanie zrekompensowany przez wzrost w Australii, a prognozy dotyczące zapasów nawet wzrosną. Pojawia się jednak pytanie, czy wcześniejsze korekty w zbożowym bilansie tak mocno jak poprzednio skorygują dobre szacunki dotyczące amerykańskiej i ukraińskiej kukurydzy? To już nie jest wcale takie pewne.
Na razie zajmijmy się najnowszymi doniesieniami. Australijskie biuro Abares podniosło prognozę produkcji pszenicy w tym kraju w sezonie 2021/22 o 17% do 32,6 mln t. Będzie to tylko o 2% mniej od rekordowych ubiegłorocznych zbiorów.
Już nie tylko USDA czarno widzi zbiory pszenicy w Rosji. Wcześniej sama Rosja zaprzeczała obniżkom. Ale obecnie redukowane są tam prognozy i plony mają być najniższe od 3 lat.
– Plony pszenicy szacujemy na 75 mln ton. Produkcja jęczmienia jest już znana - 18,2 mln ton. Pytanie dotyczy kukurydzy. Początkowo plony kukurydzy przewidywano na 15 mln ton. Jednak teraz widzimy, że musimy zredukować tę liczbę do co najmniej 14 mln ton. Ale jeśli pogoda będzie niesprzyjająca, możliwa jest kolejna redukcja – zaznacza Władimir Pietriczenko, dyrektor generalny ProZerno.
Ale jeśli już jesteśmy przy czarnym, to ceny pszenicy czarnomorskiej utrzymują się na poziomie ponad 300 USD/t, a nowe standardy wyznacza wynik środowego przetargu egipskiej rządowej agencji. GASC przeprowadził kolejny przetarg na zakup pszenicy do przemiału, który wygrała ukraińska.
W całkowitej liczbie 10 ofert złożonych w przetargu, 5 ofert stanowiła pszenica z Ukrainy. Ponadto po dwie propozycje złożyły Francja i Rosja oraz jedną Rumunia.
W rezultacie GASC zakupił 300 tys. t pszenicy ukraińskiej i rosyjskiej dostawą od 25 października do 3 listopada po średniej cenie 313,09 USD/t Fob lub 344,93 USD/t Cif, czyli 6 USD/t drożej niż w poprzednim przetargu z 30 sierpnia.