Odwiedziliśmy teren Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sielinku, gdzie w tym roku odbędą się Krajowe Dni Pola. To już 4. edycja tej imprezy. Podglądaliśmy postęp w pracach przygotowawczych na poletkach demonstracyjnych. Pracownicy ODR mają nad czym pracować, bo skala tegorocznej kolekcji ma przyćmić dotychczasowe edycje imprez typu Dni Pola, odbywających się corocznie w tym miejscu.
IV Krajowe Dni Pola odbędą się w tym roku w dniach 3–5 czerwca w Sielinku koło Opalenicy w województwie wielkopolskim. |
Powierzchnia pola demonstracyjnego wynosi 12 ha, a znajduje się na niej 655 poletek małych, w tym ponad 400 przeznaczonych do prezentacji odmian, m.in.:
- kolekcji 78 odmian pszenicy ozimej,
- 23 pszenicy jarej,
- 60 rzepaku,
- 31 traw,
- po 28 jęczmienia i pszenżyta ozimego,
- 35 jęczmienia jarego,
- 22 odmian żyta ozimego i 7 jarego,
- 22 odmian grochu,
- 24 łubinu wąskolistnego,
- 32 ziemniaków,
- a do tego gatunki mniej popularne, jak seradela, lnianka, len, konopie, rumianek, bazylia, majeranek no i oczywiście soja (9 odmian),
- słonecznik (13 odmian) i kukurydza (90 odmian), które w dniu zamykania tego wydania, czyli 20 kwietnia nie były jeszcze wysiane.
- Po raz pierwszy w Sielinku będzie można też zobaczyć kolekcję 20 odmian buraka cukrowego z praktycznie wszystkich hodowli.
Na poletkach będzie można zobaczyć rzadko uprawiane jeszcze gatunki, jak lniankę ozimą (1) czy groch ozimy (2).
Nie zabraknie też elementów krajobrazu, które coraz częściej można zaobserwować na polach. Mowa o pasach kwietnych. Mieszanki różnych gatunków podczas naszej wizyty właśnie wschodziły na poletkach, których w sumie jest 8.
Skala robi wrażenie, tym bardziej że w zeszłym roku na polu pokazowym było "tylko" 350 poletek. W tym roku ponad połowa z nich obsiana została gatunkami jarymi, których jest zdecydowanie więcej niż ozimych, jeśli chodzi o gatunki uprawne rozpatrywane w naszym kraju.