W Chicago ceny soi nadal wykazują silny trend w górę. Ceny soi w USA są obecnie rozdarte między korzystnymi perspektywami upraw a wyraźnym wzrostem sprzedaży eksportowej do Chin. Od prawie tygodnia notowania stale rosły. Wczoraj ceny kontraktów terminowych na giełdzie CBOT spadły o 6,50 centa na kontrakcie sierpniowym. Jednak pomimo dobrych warunków pogodowych i wysokich oczekiwań dotyczących amerykańskich zbiorów, dobry nastrój na giełdach się utrzymuje, bo popyt międzynarodowy jest stabilny. A Chiny ponownie zamówiły towar i eksport z USA kształtuje się na wysokim poziomie. USDA informuje o kolejnych 493 tys. ton soi kupionych przez chińskie firmy. Dodatkowym wsparciem są wyższe ceny olejów roślinnych, na które globalny popyt wyraźnie wzrósł. Ceny oleju rzepakowego w Chinach wzrosły, powodując także podwyżki cen oleju sojowego.
We Francji i Niemczech zbiory rzepaku są wielokrotnie przerywane przez deszcz.
Francuskie Ministerstwo Rolnictwa szacuje aktualnie zbiory rzepaku na poziomie około 3,4 mln ton (tyle samo co przed rokiem).
Niemieckie Stowarzyszenie Raiffeisen szacuje zbiory rzepaku w Niemczech na 3,2 mln t (w roku poprzednim było 2,8 mln t). Jak dotąd zbiory rzepaku w Niemczech mogą przynosić tylko dobre wyniki. Plony w Meklemburgii i na Pomorzu wynoszą od 4,0–4,5 t/ha, a w regionie Hesji ponad 4,0 t/ha oraz 3,5–4,5 t/ha w Nadrenii. Zawartość oleju raczej wykazuje do 45 procent.
Nasze krajowe szacunki zbiorów, o których informują wspólnie PSPO i KZPRiRB, pomimo mniejszych zasiewów mają także zbliżony poziom do ubiegłorocznych, a więc 2,8 mln ton.
Pierwsze doniesienia ze skupów są różne. Plony z pierwszych plantacji od 3 do 4 t/ha, a zaolejenie 38-42%. Na północy kraju słyszy się o nasionach drobnych i zagrzybionych, ale te informacje dotyczą jedynie pierwszych nielicznych dostaw, zbyt wcześnie zbieranych.
Na giełdach rzepak jest dość stabilny, co prawda kursy spadły o 2 euro w ciągu dwóch dni, ale nie są to znaczne ruchy.
Sierpniowe notowania na giełdzie Matif wynoszą 379,75 euro/t, ale przetwórcy patrzą już na listopad, który jest na poziomie 382,25 euro/t.
Złotówka do euro dalej się umacnia do 4,41 zł/euro i to jest powodem obniżek cen w skupie.