Według Rusagrotrans, tylko w okresie od stycznia do kwietnia 2019 r. wyprodukowano w Rosji 2,98 tys. wagonów zbożowych. Z kolei w całym roku 2018 produkcja wyniosła 6,4 tys. wagonów. W efekcie odejmując amortyzowane, stare wagony do połowy roku 2019 rosyjski park wagonowy zyskał dodatkowych 5,2 tys. ton wagonów o pojemności 76 ton.
Według prognoz Rusagrotransu w tym roku 13,6 mln ton będzie eksportowane koleją, co stanowi o 30% mniej niż w ubiegłym roku gospodarczym (2017/18). Sam tylko region Omsk wysłał koleją 0,7 mln ton i jest to o 30% więcej niż w roku ubiegłym. Rosja, dla wyrównania szans dostępu regionów oddalonych od portów, od 1 września 2019 r. stosuje subsydiowanie transportu. Projekt ma być kontynuowany przez kolejne 5 lat. Przy udziale południowych terminali morskich, w jedenaście miesięcy sezonu 2018/19, jak podaje oilworld.ru za Trucker, zostało wyeksportowane 26,2 mln ton zbóż. W celu wspierania eksportu zbóż, Ministerstwo Rolnictwa przygotowało dodatkowo projekt uchwały Federacji Rosyjskiej, w sprawie przedłużenia zerowej stawki celnej na eksport pszenicy do 1 lipca 2021 r.
W tle dyskusji o eksporcie, w Rosji wystartowały właśnie tegoroczne żniwa. Na południu kraju poskutkowało to obniżkami cen. Według SovEcon ceny pszenicy trzeciej klasy (odpowiednik naszej pszenicy ogólnoużytkowej) pod koniec ubiegłego tygodnia wynosiły 10600 rubli (168 USD za tonę). Wraz ze startem żniw, cena na pszenicę trzeciej klasy spadła o 1700 rubli na tonie, a ceny jęczmienie paszowego obniżyły się o 625 rubli/t. W regionie Wołgi postęp żniw jest zdecydowanie mniejszy i korekta cen dotyczy tylko żyta konsumpcyjnego. Ceny na to zboże spadły jedynie o 100 rubli/t. W innych regionach ceny są na razie stabilne, informuje ziarno kazachskie.
Jednocześnie w ostatnich dniach, w związku ze wzrostem liczby ofert, spadły ceny rosyjskiej pszenicy na eksport. Pojawiły się już pierwsze ekspedycje towaru. Pierwsza partia 3 tys. ton pszenicy czwartej klasy (jakość paszowa) została wysłana z portu Azov (region Rostowa) do Turcji. Jak informują agencje Sov Econ i IKAR pszenica o jakości 12,5% białka kosztuje obecnie na FOB-ie w rosyjskich portach 194-196 USD/t, to jest ok. 730 zł/t. Podobnie wygląda na razie poziom cen, za analogiczna pszenicę, oferowany przez eksporterów z dostawą do naszych portów. Oczywiście kalkulacje krajowych eksporterów będą wyższe o koszty magazynowe i operacji portowych, stąd nasza pszenica nie może na tę chwile konkurować w międzynarodowym handlu z rosyjską. Szanse na polski eksport pojawiają się dopiero wtedy, gdy Rosja zmniejszy swoją aktywność, a więc w drugiej połowie sezonu. Mówił o tym Pierre Pages, prezes Glencore Polska w swoim wywiadzie na Giełdzie Rzepaczano – Zbożowej.
Treść całego wywiadu możemy przeczytać na łamach top Agroszef Premium, dodatku do naszego lipcowego wydania Top Agrar Polska https://www.topagrar.pl/prenumerata