Wiosna tuż-tuż, a więc z pewnością wybraliście już Państwo gatunki i odmiany zaplanowane na ten sezon. Prace rozpoczęli już także doświadczalnicy.
W jednostkach Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w marcu rozpoczynamy sezon doświadczalny do celów warzywnych list opisowych. Pierwsze wysiewy nasion dotyczą doświadczeń prowadzonych pod osłonami lub z rozsady. W drugiej - trzeciej dekadzie marca ruszamy z siewem rzodkiewki pod osłony, a w trzeciej lub pierwszej kwietnia bezpośrednio w pole.
W Krajowym rejestrze znajduje się (stan na marzec 2022 roku) 48 odmian rzodkiewki. Są 44 polskie odmiany, natomiast pochodzenie zagraniczne mają tylko 4 odmiany. Posiedzenie Komisji Wewnętrznej ds. Rejestracji Odmian Roślin Uprawnych wpisywanych do Krajowego rejestru bez wymogu badań WGO odbyło się 24 lutego 2022 roku. Komisja pozytywnie zaopiniowała zamiar wpisania do Krajowego rejestru 25 odmian roślin rolniczych, 58 odmian roślin warzywnych oraz 11 odmian roślin sadowniczych. Wśród roślin warzywnych znalazła się jedna odmiana rzodkiewki. W poprzednich dwóch latach 2021 i 2020 zarejestrowano po dwie nowe odmiany. Tych pięć nowych odmian będzie uczestniczyło w badaniach w bieżącym i przyszłym roku.
Odmiany w Krajowym rejestrze (KR) charakteryzują się dużą różnorodnością. Mają zróżnicowany kształt – kulisty, wydłużony, eliptyczny lub spłaszczony oraz różną barwę zgrubienia, jedno- lub dwubarwne, w kolorze czerwonym, białym, różowym czy fioletowym.
Rosnące zainteresowanie badaniem odmian przez zagraniczne firmy nasienne. Wycofują zlecenia doświadczeń z Ukrainy

