Ciągniki stosowane w rosyjskim rolnictwie nie należą do najmłodszych, dlatego producenci ciągników liczą na wymianę starych ciągników w nadchodzących latach. Średnio jeden ciągnik w Rosji obsługuje 247 hektarów! Według szacunków rządowych sektor rolny potrzebuje około 55 tys. ciągników o łącznej wartości 5,5 mld USD rocznie. Jednak roczna sprzedaż ciągników rolniczych w Rosji wynosi ok. 20 tys. sztuk. Ta ogromna luka podaży i popytu daje ich producentom szansę. Jednak wysokie koszty zakupu sprzętu rolniczego, ograniczenie dotacji rządowych dla rolników, niski wzrost inwestycji zagranicznych w sektorze oraz niestabilność finansowa rosyjskich przedsiębiorstw rolnych hamują rozwój rynku.
Traktory z Rosji
W 2019 roku w Rosji wyprodukowano łącznie 3255 nowych ciągników – sygnalizuje Konstatin Babkin z rosyjskiego związku producentów maszyn Rosspetsmash. Nie jest to wprawdzie wynik, który budzi respekt w Zachodniej Europie, gdzie niejedna z fabryk może pochwalić się taką wydajnością, ale bardzo wysokie tempo wzrostu produkcji już zdecydowanie tak! Wszystko za sprawą uruchomionego w 2013 roku przez rosyjski rząd programu dotacji, mającego na celu zwiększenie dostępności produkowanych w Rosji ciągników i maszyn dla lokalnego rolnictwa. Od tego czasu wartość produkcji tylko maszyn rolniczych (poza traktorami) wzrosła w 2018 roku do poziomu ok. 1,5 mld euro. Priorytetem jest też zwiększenie rosyjskiego eksportu ciągników i maszyn rolniczych.
Eksport na plusie
Jak podaje Rosspetsmash wielkość eksportu rosyjskich maszyn rolniczych w 2019 r. Wyniosła 12,2 mld rubli, czyli o 9% więcej niż w 2018 r. W 2018 r. Wielkość eksportu wyniosła 11 mld rubli (wzrost o 40%). Była to rekordowa liczba w całej historii Rosji.
W 2019 r. Głównymi kierunkami eksportu były kraje Wspólnoty Niepodległych Państw (kraje byłego Związku Radzieckiego) i Unii Europejskiej, Mongolia, Afryka i Kanada. Eksport siewników wzrósł o 47% do 1174 sztuk, ciągniki rolnicze z napędem na wszystkie koła o 18% do 367 sztuk, a brony o 14% do 575 sztuk. W 2019 r. 10-krotnie wzrosła wartość dostaw do Rumunii, na Słowację - 3,1 razy, do Armenii - 2 razy, na Litwę - o 62%, do Kazachstanu - o 46%, do Holandii - o 13%.
Opracowano na podstawie: AgE, AEM, Rosspetsmash