Styczniowy wzrost cen w Polsce największy w Europie
W styczniu ceny żywności w Polsce wzrosły o 8,1 % w porównaniu do stycznia zeszłego roku. W Europie średni wzrost cen wynosił 2,8 % co dało Polsce pierwsze miejsce w UE. Kolejne miejsca zajęły Bułgaria ze wzrostem wysokości 8 % oraz Węgry z wynikiem 7,9 %. W większości krajów Europy Zachodniej podwyżki nie przekroczyły 2,5 %, natomiast w Irlandii zanotowano spadek cen o 1 %.
Na pierwsze miejsce Polski na podium największy wpływ miały rekordowo wysokie ceny owoców, które były o 16,8 % wyższe niż w roku ubiegłym, podczas gdy w Unii owoce podrożały średnio o 6 %. Ceny żywności wzrosły także za sprawą mięsa, które w ciągu roku podrożało w Polsce o 14,3 %, natomiast w UE ceny wzrosły przeciętnie o 5,6 %.
Ceny owoców w drugiej połowie lutego
Z informacji o cenach żywności w Polsce opracowywanej co dwa tygodnie przez KOWR na wniosek MRiRW wynika, że "średnia krajowa cena skupu jabłek deserowych klasy I w dniu 25 lutego 2020 roku ukształtowała się na poziomie 1,57 zł/kg, o 6% wyższym niż miesiąc wcześniej i ponad 2-krotnie wyższym niż w porównywalnym okresie 2019 r. [...] Za gruszki w skupie płacono średnio 2,56 zł/kg, o 16% więcej niż przed miesiącem i o 27% więcej niż rok wcześniej" (ceny skupu bez VAT według IERiGŻ-PIB).