Wojna spowodowała ogromny kryzys humanitarny, ale również duże utrudnienia w łańcuchu dostaw żywności. Cztery światowe organizacje wydały wspólne oświadczenie, w którym nawołują Unię Europejską i rządy krajowe do działania.
Wsparcie energetyczne
Wszystkie elementy łańcucha dostaw, od rolnika i przetwórcy po hurtowników, detalistów i handlowców, potrzebują wsparcia, aby złagodzić skutki rosnących kosztów energii i ograniczyć utrzymującą się presję inflacyjną.
Integralność jednolitego rynku
Jednolity rynek musi działać skutecznie, aby zapewnić elastyczny łańcuch dostaw. Komisja Europejska powinna zapewnić ochronę produkcji i handlu krajowego przed konkurencją zagraniczną, która ogranicza przepływ towarów rolnych, żywności, paszy oraz innych środków produkcji.
Etykietowanie
Przetwórcy i sprzedawcy detaliczni, hurtowi potrzebują pomocy w znalezieniu praktycznych i elastycznych rozwiązań w zakresie etykietowania, aby zapewnić konsumentom dokładne informacje, a jednocześnie reagować na szybko zmieniającą się dostępność składników. Nie może się to odbywać kosztem bezpieczeństwa żywności lub dostępu konsumentów do właściwych informacji, a tam, gdzie to możliwe, preferować alternatywne produkty wyprodukowane w UE.