Przygruntowe przymrozki występują obecnie niemal każdego dnia. Są rozproszone po niemal całym kraju lub obejmują zachodnią albo wschodnia połowę Polski. Lokalnie spadki temperatury 5 cm nad powierzchnią gleby sięgają od –3 do –5°C, zatem nie można ich lekceważyć.
Planując zabiegi herbicydowe lub z użyciem regulatora wzrostu, muszą być one odłożone na kolejne dni, z dodatnia temperaturą. Nie wystarczy odczekanie kilku godzin, aż ustąpi z nich szron i obeschną. Zestresowane termicznie rośliny mogą bowiem zareagować fitotoksycznie na zastosowany pestycyd lub skuteczność preparatu będzie znikoma.
Cykliczne przymrozki wymuszają także okrywanie pryzm buraczanych agrowłókniną. Aby jednak uzyskać na ten cel dotacje z cukrowni, materiał ten musi być odpowiedniej jakości (tekstura min. 110g/m2) i osłaniać korzenie w terminie podanym przez sygnalizację służb surowcowych.
Lokalne przymrozki
Na początku listopada (3.11) przymrozki wystąpiły na dużej części Polski, lecz miały dość nietypowy układ. Tym razem silniejsze były na zachodzie i w centrum kraju, poniżej –3°C, niż w województwach wzdłuż wschodniej granicy, gdzie głównie oscylowały w przedziale od –0,5 do –1,7°C.
Poniżej przykładowe wskazania termometrów przygruntowych (patrz mapa; źródło IMGW):
- Wierzchowo ( woj. zachodniopomorskie) –2,5°C
- Toruń (woj. kujawsko-pomorskie) –2,7°C
- Leszno (woj. wielkopolskie) –3,7°C
- Łódź (woj. łódzkie) –3,4°C
- Wrocław (woj. dolnośląskie) –2,4°C
- Namysłów (woj. opolskie) –3,4°C.
Z kolei 4 listopada silniejsze ochłodzenie przeniosło się na wschodnia połowę Polski, chociaż przymrozki wystąpiły także w innych lokalizacjach (patrz mapa; źródło: IMGW), gdzie odnotowano:
- Śliwice (woj. kujawsko-pomorskie) –2,3°C
- Lidzbark Warmiński (woj. warmińsko-mazurskie) –2,4°C
- Białystok (woj. podlaskie) –5,2°C
- Terespol (woj. lubelskie) –3,3°C
- Tomaszów Lubelski –3,5°C.
Wczorajszej doby (6.11) przymrozki wystąpiły na dużej części kraju (patrz mapa; źródło IMGW). W wybranych lokalizacjach było to:
- Wierzchowo (woj. zachodniopomorskie) –3,1°C
- Kościerzyna (woj. pomorskie) –1,7°C
- Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie) –2,1°C
- Białystok (woj. podlaskie) –2,9°C
- Toruń (woj. kujawsko-pomorskie) –3,6°C
- Leszno (woj. wielkopolskie) –3,3°C
- Legnica (woj. dolnośląskie) –2,5°C
- Wrocław (woj. dolnośląskie) –3,1°C
- Namysłów (woj. opolskie) –1,2°C.
Ochrona pryzm buraczanych
Przy pracach polowych podczas występowania przygruntowych przymrozków warto też uwzględnić, że duża liczba lokalizacji się powtarza, co nasila skutki działania stresu termicznego na młode rośliny, czy składowane korzenie buraka cukrowego. Dla tych ostatnich użycie agrowłókniny chroni korzenie przed przymrozkami do –5°C, przy zapowiadanych silnych opadach deszczu warto też osłonić pryzmę folią, która dzięki barierze od wiatru zwiększy też izolację termiczną o kilka kolejnych stopni mrozu. Przy braku opadów i przy temperaturze powietrza powyżej 0°C należy ją natomiast zdjąć z pryzmy.
[bie]