- Niestety, okoliczności tych nie poprawiają opóźnienia w realizacji wypłat przyznanych rolnikom płatności bezpośrednich mimo posiadanych decyzji oraz brak realizacji płatności suszowych i dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego - napisał w piśmie do MRiRW Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.
PZPRZ zwraca także uwagę, że epidemia koronawirusa działa paraliżująco na logistykę na rynku nawozów i środków ochrony roślin, a rolnicy mają duży problem z dostępnością tych towarów.
– Zamówienia, jeśli są realizowane, to nawet z 2-3 tygodniowym opóźnieniem, co w obliczu zalecanych terminów stosowania jest ogromnym problemem w normalnym funkcjonowaniu gospodarstw. Ograniczenia w podaży tych produktów skutkują również wzrostem ich cen, czego rolnicy — w sytuacji gdy uzyskiwane ceny zbóż od dawna nie pokrywają kosztów produkcji - nie są w stanie zaakceptować - pisze S. Kacperczyk.
Dlatego Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych w piśmie do MRiRW postuluje następujące rozwiązania:
- skrócenie okresu zwrotu VAT przez Urzędy Skarbowe,
- czasową rezygnację z rozliczeń w systemie split payment w stosunku do rolników będących płatnikami podatku VAT.
- W obliczu problemów, jakie przysparza gospodarzom epidemia koronawirusa w naszym kraju, należne rolnikom środki finansowe z pewnością nieco złagodziłyby ich problemy wynikające ze zmaganiem się aktualną rzeczywistością, w jakiej przyszło nam funkcjonować - podsumował Stanisław Kacperczyk prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.