Cechą, która wyróżnia branżę owocowo-warzywną jest zdominowanie przez dwie struktury prowadzenia działalności. Osoby fizyczne oraz spółki. Pod koniec roku 2021 w bazie REGON było 1655 zarejestrowanych firm o tym profilu.
Polska pierwsze miejsce w UE z uprawą kapusty
Odpowiednio duża baza surowcowa, zapewniła odpowiedni rozwój krajowego przetwórstwa warzyw. Polska w krajach Unii Europejskiej należy do czołówki producentów warzyw. Jesteśmy największym producentem kapusty. Drugie miejsce daje nam uprawa marchii oraz ogórków.
Według danych Eurostat łączna produkcja warzyw w Polsce na rok 2020 wyniosła około 1,2 mln t i była wyższa aż o 13% niż przed dekadą.
Polska jest jednym z głównych producentów przetworów w UE. 50% wolumenu krajowego przetwórstwa stanowią mrożone warzywa.
Największy producent jabłek, malin, porzeczek i wiśni
W UE Polska jest największym producentem jabłek, malin, porzeczek oraz wiśni. Drugie miejsce gwarantuje nam uprawa truskawek. Według danych Eurostat łączna produkcja owoców, nie wliczając w to soków na rok 2020, wyniosła około 650 tys. t, dając 19% wzrost niż przed dekadą. W latach 2010 – 2020 produkcja mrożonek wzrosła o 10%, niestety w 2020 r. zanotowano spadek produkcji. Co prawdopodobnie było efektem pandemii COVID-19.
Dżemy oraz konserwy są kolejnym ważnym produktem. W ciągu ostatniej dekady zanotowano 16% wzrost produkcji.