Sejmowa komisja rolnictwa odbyła dzisiaj pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.
- 30 kwietnia upłynie okres na jaki wstrzymano sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. W MRiRW opracowaliśmy projekt z intencją przedłużenie wstrzymania sprzedaży ziemi z ZWRSP o kolejne pięć lat – tłumaczył posłom wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.
Dzierżawa to podstawa
Oznacza to, że sprzedaż zostałaby wstrzymana do 30 kwietnia 2026 r. - Chodzi o zasadę, że dzierżawa jest podstawową metodą rozdysponowania ZWRSP. Taka formułą cieszy się dużym zainteresowaniem rolników indywidulanych ponieważ stwarza możliwość dogodnego sposobu użytkowania ziemi i budynków. I nie wymaga od dzierżawców angażowania znaczących środków finansowych – kontynuował wiceminister Sz. Giżyński.
W opinii MRiRW dzięki wstrzymaniu w 2016 r. sprzedaży nieruchomości z ZWRSP osiągnięty został zamierzony cel jakim było zahamowanie wzrostu cen gruntów z ZWRSP oraz ustanowienie dzierżawy podstawową formą rozdysponowania państwowych nieruchomości rolnych z ZWRSP. Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości przeciwdziałało także wykupywaniu nieruchomości rolnych przez podmioty, które nie gwarantowały – zgodnego z interesem społecznym – wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze.
Według danych na 31 grudnia 2020 r., obszar gruntów pozostających w państwowym zasobie wynosił ogółem ponad 1,3 mln ha, z czego grunty oddane w dzierżawę stanowiły ponad 1,0 mln ha.