Premia dla młodego rolnika 2023 - nie taki wilk straszny jak go malują? [FELIETON]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Premia dla młodego rolnika 2023 - nie taki wilk straszny jak go malują? [FELIETON]

13.10.2023

Rok 2023 nie rozpieszcza rolników pod względem kryteriów dostępu do różnych programów pomocowych w ramach PS WPR na lata 2023-2027. Kryteria w zakończonych już naborach były iście drakońskie. Refundacja kosztów inwestycji w obszarze zielona energia w gospodarstwie? Trudne do zrealizowania. Wsparcie w obszarze nawadniania w gospodarstwie? Praktycznie nie do zrobienia. Czy trwające obecnie nabory wniosków są równie trudne dla rolników?

Ostatni felieton poświęcony był Interwencji I.10.5 - Rozwój Małych Gospodarstw (kto nie czytał ten musi koniecznie nadrobić lekturę!). Dziś skupię się na Premii dla Młodych Rolników.

Czy liczne zmiany w programie działają na korzyść młodych rolników? Czy może nowe warunki przysparzają im niezliczonej ilości problemów? Póki co wszystko wskazuję na to, że Program okazał się ciężki do zrealizowania dla większości z beneficjentów. Z bieżących statystyk wynika, że o premie z PS WPR 2023-2027 stara się 660 młodych rolników. Jest to bardzo kiepska statystyka biorąc pod uwagę poprzednie nabory w minionych latach. Czasu na złożenie wniosku pozostało coraz mniej – jedynie do 16 października br. No chyba że, wzorem wszystkich tegorocznych naborów, Termin ten zostanie przedłużony. Po raz drugi…

Aby ubiegać się o premię wystarczy zgromadzić 7 pkt z maksymalnie 27 możliwych do otrzymania. Wydawać by się mogło, że zgromadzenie 7 punktów nie będzie stanowiło dla młodego rolnika żadnego problemu. Ale czy aby na pewno?

Maksymalnie 3 punkty możemy otrzymać jeżeli powierzchnia UR w gospodarstwie w roku wyjściowym przekracza albo średnią krajową albo średnią wojewódzką (wyższą z nich, w zależności w jakim województwie znajduję się nasze gospodarstwo). Jednak uwaga! W powierzchnię nie wliczają się grunty, które wchodziły w skład gospodarstwa beneficjenta operacji typu Premie dla młodych rolników PROW 2014–2020.

Od 1 do 4 punktów otrzymamy za posiadane kwalifikacje zawodowe lub umiejętności, przy czym jeżeli na dzień składania wniosku nie posiadamy jeszcze wykształcenia lub kilkuletniego stażu pracy w rolnictwie należy nam się całe 0 punktów i zobowiązanie do uzupełnienia tegoż wykształcenia.

Różnica wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo a młodym rolnikiem również jest punktowana. Jeżeli pomiędzy osobami  jest różnica wieku powyżej 15 do 25 lat – przyznaje się 3 punkty natomiast różnica powyżej 25 lat wyceniana jest na 5 pkt. Pamiętajmy jednak o tym, że nie wszyscy otrzymają punkty w ramach tego kryterium. Aby zapunktować musimy pozostawić naszych przekazujących z gospodarstwem o maksymalnej powierzchni 0,5 ha. Osobiście znam niewielu rolników przed 50-tką, którzy postanowili uprawiać ziemie o powierzchni 0,5 ha i pozostać na łasce lub niełasce swoich dzieci aż do emerytury.

Podobnie sprawy mają się  z kryterium "Przejmowanie gospodarstwa w całości".

Za przejmowanie przynajmniej jednego gospodarstwa w całości i na własność przyznaje się 4 punkty, zakładając że przekazana jest również cała produkcja zwierzęca oraz oczywiście, że Przekazujący pozostawi sobie jedynie ogródek działkowy o powierzchni maksymalnie 0,5 ha.

To, co wszyscy rolnicy lubią najbardziej, czyli: Uczestnictwo w systemach jakości! Ekologia – 4 punkty. Pozostałe unijne systemy jakości – 2 punkty. Krajowy systemy jakości – 1 punkt. Swoją drogą ciekawe dlaczego zawsze krajowe systemy jakości punktowane są gorzej niż unijne systemy jakości. Hallo! Gdzie nasz patriotyzm!?

Oceniana jest także Wielkość ekonomiczna gospodarstwa w roku wyjściowym.

Punkty przyznaje się za wielkość ekonomiczną gospodarstwa powyżej 19 500 euro i wylicza z bardzo skomplikowanego wzoru. Maksymalnie możemy otrzymać 3 punkty, jednakże najpierw musimy się mocno nagimnastykować. No, chyba że przejmujemy kilkadziesiąt hektarów w roku bazowym albo o ile uprawiamy wysoko oceniane uprawy (borówkę, słonecznik na kwiaty). Wówczas nie musimy się gimnastykować.

Jeżeli prowadzimy produkcję zwierzęcą dostaniemy 2 punkty. Ale uwaga! Przyznanie punktów za to kryterium wyboru operacji wiąże się z zobowiązaniem do prowadzenia produkcji zwierzęcej na poziomie co najmniej 50% docelowej wielkości ekonomicznej gospodarstwa do końca okresu związania celem! Należy tego pilnować aby później nie zwracać dotacji…

We wszystkich programach zawsze wspiera się bezrobotnych. W tym naborze nie mogło być inaczej! Dotychczasowa aktywność zawodowa wnioskodawcy wyceniana jest za 1 pkt.  O ile jesteśmy zarejestrowanym bezrobotnym. Ewentualnie domownikiem w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub uczniem w systemie dziennym albo studentem na studiach stacjonarnych.

Na tym kończy się punktacja w ramach Młodego Rolnika. Dla jednych łatwa do zgromadzenia, dla innych nie do przejścia. Każdy rolnik musi indywidualnie ocenić swoje szanse na zrealizowanie założeń biznesplanu. Jedno jest jednak pewne- tzw. młody rolnik zawsze cieszył się ogromnym zainteresowaniem rolników Czy tegoroczny nabór to zmieni? Czas pokaże.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Premia dla młodego rolnika - ponownie wydłużono nabór wniosków!

Młodzi rolnicy mają więcej czasu na złożenie wniosku o premię w wysokości 200 tys. zł. Zobacz warunki i wnioskuj!

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Rolnicy w karbach normy GAEC 6. O czym trzeba pamietać od 1 listopada 2023 r. do 15 lutego 2024 r.?

Wszyscy rolnicy złożyli w tym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich, płatności obszarowych i ekoschematów za 2023 rok. Ale jednak jeszcze nie wszyscy są do końca świadomi, że związane z nimi są także normy GAEC, które trzeba spełnić aby otrzymać pieniądze z ARiMR. Jedna z nich to norma GAEC 6, która dotyczy utrzymania gruntów ornych pod okrywą na okres zimowy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)