16 czerwca dwa działające w ARiMR związki podjęły uchwałę w sprawie przeprowadzenia strajku. Zgodnie z obowiązującym prawem strajk musi być poprzedzony referendum strajkowym.
Warunki ARiMR
Departament Zarządzania Zasobami Ludzkimi ARiMR poinformował właśnie związkowców, że „przeprowadzenie referendum strajkowego musi się jednak odbywać w taki sposób, żeby nie zakłócać zwykłego toku pracy i obsługi beneficjentów. Nie może zatem odbywać się w godzinach pracy. Nie jest możliwe, by organizacje związkowe miały zbierać głosy „chodząc” po „stanowiskach pracowniczych i dokonać aktu głosowania” w każdej komórce lub jednostce organizacyjnej Agencji”.
ARiMR wyraziła zgodę, by organizacje związkowe umieściły – nie wcześniej niż 10-14 dni przed planowanym terminem (dniem) referendum strajkowego – informacje w jednostkach organizacyjnych, w miejscach, w których zwyczajowo zamieszcza się informacje skierowane do pracowników Agencji (np. w Centrali – tablica informacyjna przy sekretariacie Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi).
Pracodawca nie dopuszcza przy tym zamieszczania informacji na terenie placówek w miejscach ogólnodostępnych dla beneficjentów (np. na drzwiach wejściowych do placówki). Wszystkie materiały informacyjne mają być uprzątnięte przez organizacje związkowe organizujące referendum strajkowe najpóźniej w dniu następnym po zakończeniu referendum strajkowego – czytamy dalej w piśmie skierowanym do związkowców.
Agencja twierdzi także, że obowiązujące przepisy nie dopuszczają wykorzystania służbowej poczty elektronicznej do jakichkolwiek działań związanych z przeprowadzaniem referendum strajkowego lub agitacji związkowej.