Plantatorzy i przetwórcy owoców jagodowych z Polski, współpracujący ze sobą na co dzień w kampanii "Czas na polskie superowoce!", zorganizowali akcję pomocy personelowi medycznemu i sanitarnemu zmagającego się z pandemią. Jako, że nie ma teraz okresu na świeże owoce zdecydowano się przekazać szpitalom przetwory w postaci soków, konfitur i dżemów. Postawiono na produkty z superowoców, znanych ze swoich właściwości przeciwutleniających, takich jak: aronia, borówka, jagoda kamczacka, agrest, porzeczki, malina, truskawka, jeżyna i mini-kiwi.
Darczyńcy chcieli aby ich akcji towarzyszyło przesłanie: „Wysyłamy to co dziś najcenniejsze, czyli przetwory. Chcemy by cieszyły tych, których praca wzbudza nasz podziw. W ten sposób chcemy powiedzieć, że jesteśmy z Wami!”. Dodają także, że jest to okazja do promocji polskich superowoców.
Wsparcie dla personelu medycznego z pierwszej linii frontu we Włoszech i Warszawie
Akcją objęto personel medyczny i sanitarny oddziałów zajmujących się pacjentami COVID-19. Przetwory trafiły do najbardziej dotkniętych pandemią ośrodków we Włoszech. Część do Bergamo do szpitala dell'Ospedale Papa Giovanni XXIII, część do Szpitala Uniwersyteckiego w Turynie. Szpital im. Papieża Jana XXIII jest największą placówką w Bergamo, uznawanym za epicentrum epidemii we Włoszech. Piemont to jeden z włoskich regionów najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. Turyński Szpital Uniwersytecki to największy tego typu zespół podmiotów sektora medycznego we Włoszech i w Europie.
Włosi dziękują za wsparcie. Dyrektor w turyńskim Azienda Ospedaliero Universitaria Città della Salute e della Scienza komentuje - Dar ma dla nas dużą wartość. Ogromne podziękowania niech trafią do polskich plantatorów. Jesteśmy poruszeni tym, że pomyśleli o nas w tym okropnym okresie. Wasz gest będzie zawsze w naszych sercach. On sprawia, że myślimy o wszystkich Polakach! Dziękuję! – powiedział dr Antonio Scarmozzino.
- Dla wszystkich Polaków nasze najserdeczniejszye podziękowania za waszą bliskość. Tak jak historia wiąże nasze narody, tak dziś, tak silnie dotknięci, jesteśmy głęboko wdzięczni za wszystko co dla nas czynicie – dodał dr Libero Ciuffreda, Dyrektor Departamentu Onkologii AOU Città della Salute e della Scienza.