Czytelnik pyta: Co z podatkiem rolnym za ziemię nabytą w drodze egzekucji
Czy nabycie ziemi w drodze egzekucji uprawnia do zwolnienia od podatku rolnego?
Zwolnienia i ulgi w podatku rolnym należą do zagadnień bardzo często poruszanych przez naszych Czytelników. Pisaliśmy o nich już wielokrotnie przy różnych okazjach. Wielość sytuacji i wątpliwości powstających przy okazji stosowania prawa wymaga jednak nieustannego sięgania do ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. DzU 2019.1892 ze zmianami).
Ekspert odpowiada: nabycie w drodze egzekucji nie jest zaliczane do umów sprzedaży
Zwolnieniem podatkowym objęte jest między innymi nabycie gruntów. To tam znajdziemy katalog zwolnień podatkowych oraz rodzajów ulg.
Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 punkt 4 ustawy zwolnieniu grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha, będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży.
Pobieżna lektura może skłaniać do wniosku, że nabycie w drodze egzekucji nie jest zaliczane do umów sprzedaży. Wątpliwości te jednak wyjaśniał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 28 stycznia 2011 r. w spr. III SA/Po 720/10 stwierdzając, że umowę sprzedaży, o której mowa w art. 12 ust. 1 punkt 4 należy rozumieć szeroko i zaliczać do niej również nabycie w drodze licytacji publicznej.
Czytaj także: Pierwszeństwo do nabycia ziemi. Komu przysługuje?
fot. Envato.Elements