Reforma systemu planowania przestrzennego
Sejm kończy prace nad reformą systemu planowania przestrzennego, która wpłynie m.in. na planowanie i budowę nowych ferm. Resort rolnictwa zaprezentował w Sejmie informacje na temat „planowanych budów nowych ferm przemysłowych, procesów wydawania pozwoleń, prowadzenia konsultacji społecznych oraz możliwego stwarzania niebezpieczeństwa epizootycznego związanego z koncentracją hodowli na przykładzie gmin Drelów, Sosnówka, Kodeń i Leśna Podlaska.”
„Plan ogólny” i „strefy planistyczne” gminy
– Podstawowym dokumentem, który będzie krystalizował politykę przestrzenną gminy będzie plan ogólny. Obok planu ogólnego będzie również strategia lokalna w której gmina będzie opisywać swoje cele i zasady zagospodarowania. W planie ogólnym będą wskazane rozmieszczenia inwestycji w sposób bardzo ogólny. Te rozmieszczenie będzie ograniczone strefami planistycznymi. W strefach planistycznych będzie możliwe usytuowanie inwestycji zgodnie z tym co będzie potem mogło być opisane w planie miejscowym lub w decyzji o warunkach zabudowy. Strefa będzie zawierała odniesienie do konkretnych przeznaczeń, które tam się będą mogły pojawić. W przypadku inwestycji, o których dzisiaj rozmawiamy to takie inwestycje będą mogły się pojawić w strefie „wielofunkcyjnej z zabudową zagrodową” oraz w strefie „w strefie produkcji rolniczej” – mówił w Sejmie Łukasz Marciniak, wicedyrektor Departamentu Planowania Przestrzennego Ministerstwa Rozwoju i Technologii – W pozostałych strefach takich jak strefa „zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z usługami” nie będzie miała dopuszczenia żeby usytuowane były obiekty, które umożliwią wielkotowarową produkcję rolniczą. Tylko w tych dwóch strefach, w których gmina będzie literalnie wyznaczać i pokazywać ich granicę będzie można takie obiekty usytuować.
Plan ogólny będzie zawierał decyzję o warunkach zabudowy oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ustawa wprowadzająca nowe przepisy została uchwalona w maju, a teraz wróci do Sejmu po poprawkach Senatu, co oznacza, że reforma może wejść w życie jeszcze w sierpniu i zobowiąże gminy do opracowania planów ogólnych do końca 2025 r. lub zgodnie z decyzją Senatu do 2028 r.