Panorama pól i panorama oferty Timac Agro
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Panorama pól i panorama oferty Timac Agro

31.05.2023

W czerwcu większość upraw polowych prezentuje się okazale, co jest okazją do zaprezentowania przez firmy z branży rolnej swojej oferty rynkowej w naturalnej scenerii. Cykl imprez polowych organizuje od kilku lat firma Timac Agro, pod szyldem Panorama Pól.

W tym roku Timac Agro Polska rozpoczął swoje krajowe spotkania z rolnikami 30.05. w ZDOO Śrem-Wójtostwo (woj. wielkopolskie). Warto dodać, że z roku na rok imprezie towarzyszą też stoiska i wystawy innych firm z różnych dziedzin rolnictwa, np. z sektora ochrony roślin, nasiennictwa, nawożenia, rolnictwa precyzyjnego, czy branży maszynowej.
– Gdy stosuje się na polach nawozy organiczne, można zmniejszyć dawkę P i K, które są sukcesywnie dostarczane roślinom poprzez mineralizację materii organicznej. Jeśli jednak gospodarstwo nie dysponuje takim środkiem produkcji, warto zastosować na polach specjalistyczne nawozy czy biostymulatory, z oferty naszej firmy, a niektóre z nich prezentujemy w działaniu na roślinach – mówił na kwaterze zbożowej Dariusz Nita, firmowy ekspert ds. upraw polowych (patrz zdjęcie).
Firma Timac Agro w ubiegłym sezonie wypuściła na rynek serię tego typu produktów, tzw. DNA. Pod literą D (destress) kryją się preparaty które mają poprawiać odporność upraw na stresy abiotyczne (np. susza), N (nutrition) oznacza, że biostymulator ma za zadanie zwiększenie przyswajalności składników pokarmowych w roślinie, natomiast A (amelioration) – ma zwiększać aktywność fotosyntezy i przyrost biomasy. Produkty te reprezentuje grupa preparatów Seactiv, zawierająca makro i mikroelementy w różnych kombinacjach lub same mikroelementy oraz wieloskładnikowy Genaktis. Każdy z oferowanych preparatów tez określoną grupę gatunków pod które jest zalecany, są to m.in. zboża, rzepak, kukurydza, ziemniak, burak cukrowy, soja, słonecznik, czy warzywa.
W nowej ofercie firmy jest też płynny nawóz dolistny InFolen, zwiększający pobór azotu przez rośliny, co ma skutkować lepszym ich plonowaniem. Timac Agro oferuje ponadto płynny nawóz biostymulujący rozwój roślin Fertiactyl Starter, nawozy posypowe z serii Eurofertil i Eurofertol Top, czy aktywator gleby i korzeni Physactiv+1 (patrz zdjęcie).
Odkrywka glebowa
Na odkrywce glebowej znaczenie warstwy próchnicznej, rolę dżdżownic i kompleksu sorpcyjnego omówił z kolei Piotr Kotowski z firmy Timac Agro (na zdjęciu).
Koprolity dżdżownic to bardzo dobry, wieloskładnikowy nawóz. Osobniki dorosłe mogą drążyć kanały sięgające ponad 1 m wgłąb profilu, w których później przemieszczają się powietrza lub woda oraz są chętnie wykorzystywane przez korzenie roślin, sięgające głęboko po wymyte składniki pokarmowe, a zwłaszcza nisko zalegającą wodę – mówił ekspert. Na polach w Śremie w wykopanym profilu glebowym woda w postaci płynnej znajdowała się na poziomie ok. 160 cm, do którego widoczne były główne korzenie rzepaku ozimego. Wykładowca wskazał ponadto, że na polach trzeba co najmniej utrzymać bilans materii organicznej w glebie.
– Jest to szczególnie ważne w uprawach, gdzie dużo biomasy wywozi się z plonami, a tylko niewielka jej część wraca do gleby. Dotyczy to np. kukurydzy kiszonkowej, ziemniaka, czy buraka cukrowego – dodał prelegent.
Zaskakujący atak chowacza czterozębnego
Podczas Panoramy Pól wykład miał także prof. Marek Korbas z IOR w Poznaniu (na zdjęciu). Ekspert wskazał na ogólnie dobrą kondycją zdrowotna i fizjologiczną zaprezentowanych upraw, co jest efektem większych opadów od stycznia do kwietnia.
– Niestety, obecnie zagrożeniem dla dobrego plonowania roślin może okazać się postępująca w maju susza rolnicza. Rzepaki i zboża są mocno zaawansowane w rozwoju, lecz do dalszego wypełnienia ziaren, czy nasion potrzebują składników pokarmowych, które są dostarczane roślinom głównie przez korzenie pobierające je wraz z wodnym roztworem gleb. Jeśli zabraknie tego strategicznego czynnika, o dobrych plonach można zapomnieć – przestrzegał profesor.
Naukowiec wskazał też jedną ważną obserwację polową na roślinach rzepaku. W ogonkach liściowych starszych liści jest obecnie dużo gąsienic chowacza czterozębnego.
– Niestety, w chwili obecnej nie można już pomóc roślinom , ani zapobiec dalszemu rozwojowi larw i oznacza to również, że przeoczona na polach wczesnowiosenny zabieg ochrony. Mamy sygnały o tym zdarzeniu z wielu lokalizacji w kraju, nie tylko z Wielkopolski – dodał prof. Korbas.
Ciężka, elastyczna brona
Jedną z firm, która towarzyszyła Panoramie Pól w Śremie, był Technopol, dostawca na krajowy rynek m.in. agregatu do uprawy pasowej, wtryskowego, tarczowego aplikatora nawozów płynnych, wałów nożowych, bron typu zgrzebło, bron hydraulicznych, rotacyjnych bron chwastownik, czy elastycznej ciężkiej brony (patrz zdjęcie). Ostatnie urządzenie ma prosty sposób regulowania kąta pracy zębów dzięki czemu optymalnie doprawia podłoże do siewu. Do tego zadania przydatna jest też elastyczna budowa segmentów brony, dobrze dopasowujących się do nierówności podłoża. Do pracy można zaczepić ją z dwóch stron. Brona ta oferowana jest w szerokości roboczej 7 lub 9 m. Pracując z prędkością 8–12 km/godz. ma wydajność od ok. 6 ha/godz. do ok. 9 ha/godz.
[bie]
CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Aktualności

Co nas czeka na Forum BIO_REACTION? Eksperymenty polowe i światowej sławy prelegenci

Już 15 czerwca czeka nas Międzynarodowe Forum Rolnictwa Regeneratywnego BIO_REACTION, którego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra. Zaprezentowane zostaną m.in. wyniki przeprowadzonych eksperymentów polowych, a także wystąpią światowej sławy prelegenci. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni twórcy idei rolnictwa regeneratywnego ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Polski.

czytaj więcej
Rzepak

Niespodziewany atak larw chowacza czterozębnego w rzepaku

Kto by się spodziewał, że o tej porze roku gorącym tematem stanie się chowacz czterozębny. Mamy niepokojące sygnały od rolników, że jego liczne larwy obserwujemy pod koniec maja w ogonkach starszych liści rzepaku. Niestety, obecnie nie można już pomóc roślinom i zwalczyć intruzów. Trzeba natomiast nastawić się na skuteczne zwalczanie szkodnika wczesną wiosną przyszłego roku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)