Poseł Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego z pytaniem w sprawie terminu wypłat środków finansowych z tytułu zużytego do siewu oraz sadzenia materiału siewnego zwrócił się do MRiRW.
- Wielu rolników spełniających określone wymagania złożyło wnioski o przyznanie tych środków w terminie, jednak wciąż nie otrzymali ich oni. Wiele osób zastanawia się nad powodem, dla którego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwlekają z wypłatami – napisał do MRiRW poseł S. Krajewski.
Problem z wypłatami dopłat wynikają z limitów pomocy de minimis?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi przypomniało między innymi o istniejących unijnych przepisach, w których określony został limit skumulowanej pomocy de minimis w rolnictwie obejmujący 3 kolejne lata podatkowe.
Dla Polski taki limit został określony na poziomie 295 932 125 euro i przeliczany jest rok rocznie. Dlatego też, jeżeli przysługujący limit w danym roku kalendarzowym został wyczerpany, część przysługującego w trzyleciu limitu, dostępna będzie dopiero z początkiem kolejnego roku kalendarzowego.
Polska limity wykorzystała, kiedy uruchomione zostaną kolejne wypłaty?
- W 2022 r. przysługujący Polsce limit został wyczerpany przed końcem roku. W związku z powyższym w 2022 r. niemożliwe było udzielanie dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny, lub kwalifikowany. Dopłaty na wnioski złożone w 2022 r. będą udzielane w 2023 r. Wydawanie decyzji administracyjnych i wypłata dopłat rozpocznie się niezwłocznie po przeliczeniu przysługującego Polsce limitu pomocy de minimis w sektorze rolnym i otrzymaniu przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa środków na te dopłaty w ramach dotacji celowej przekazanej na ten cel do ARiMR- napisał wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski, który zapewnił, że uruchomienie dotacji nastąpi w drugiej połowie stycznia.wk
fot. envato.elements