Opolska Kooperatywa Spożywcza – ekologiczna żywność, prosto od rolnika
Prawie dekadę temu grupa opolskich mam skrzyknęła się i razem przygotowuje zamówienia u dostawców żywności ekologicznej. Dzięki temu rolnikom działającym w Opolskiej Kooperatywie Spożywczej łatwiej jest sprzedawać swój towar, a uczestniczki mogą nabywać ekologiczną żywność tajniej i bezpośrednio od rolników.
W marcu ma być przeprowadzony nabór wniosków na tworzenie tzw. Krótkich Łańcuchów Żywności (KŁŻ). Na ten cel grupa rolników tworząca konsorcjum będzie mogła pozyskać z ARiMR dotację w formie ryczałtu. Rolnicy, którzy chcą skorzystać z takiego wsparcia muszą docierać do końcowego odbiorcy bezpośrednio lub z maksymalnie jednym pośrednikiem. Warunkiem skorzystania z dotacji jest założenie grupy operacyjnej składającej się z pięciu członków, którzy z maksymalnie jednym pośrednikiem wprowadzają towary na rynek. Wsparciem zainteresowani są rolnicy z Kooperatywy.
Dla drobnych producentów rolnych sprzedaż bezpośrednia jest korzystną formą zbytu, gdyż pozwala uniknąć przechwytywania części zysku przez pośredników. Korzyści ze sprzedaży bezpośredniej odnoszą nie tylko sprzedający rolnicy ale również nabywcy-konsumenci. Rolnicy sprzedają swoje produkty po cenach rynkowych zamiast oddawać surowce do skupu po niskich cenach, natomiast liczna grupa konsumentów, dla których ta forma zaopatrywania się jest atrakcyjna nabywa świeżą żywność wiadomego pochodzenia również w dobrej cenie.
Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż