Komisja Europejska w ciągu najbliższych dni przedstawić ma swoją decyzję w sprawie dofinansowania zakupu nawozów. Jaka będzie wysokość tych dopłat, prawdopodobnie dowiemy się już drugiego marca bieżącego roku.
Na rynku nawozów trwa zastój
Rolnicy zwlekają z podjęciem decyzji. Kupować czy nie, rozważają redukcję dawek nawozów. Czy ograniczenie liczby zabiegów lub dawek składników odżywczych negatywnie przełoży się na rentowność całej produkcji i plonowanie?
Warto jednak zastanowić się nad poprawą efektywności wykorzystania składników pokarmowych zawartych w nawozach. W tym roku prawdopodobnie zwiększy się zainteresowanie preparatami uniwersalnymi. Wydaje się, iż chętniej będą stosowane niż te dedykowane konkretnym uprawom. To dobry moment, by rozważyć nabycie produktów opartych na saletrze amonowej. To jeden z powszechniejszych związków z grupy nawozów saletrzano-amonowych. Zawiera zarówno azotanową, jak i amonową formę azotu. Może być stosowany praktycznie we wszystkich uprawach, zarówno rolniczych, jak i ogrodniczych. Należy pamiętać, by nie stosować go na długo przed siewem roślin. Takie postępowanie ma na celu zminimalizowanie zjawiska wypłukiwania części azotanowej.
Nawozy zawierające saletrę amonową są fizjologicznie lekko kwaśne. Ich użycie wiąże się z częściowym zakwaszeniem gleb. To przede wszystkim efekt nitryfikacji, czyli biologicznego utleniania formy amonowej do azotanowej.