Jak włoskie pomidory sprawdzają się w Polskim gruncie?
Marcin Walaszek jest właścicielem gospodarstwa w Kolonii Straszewskiej (gmina Koneck, powiat aleksandrowski). Co roku uprawia marchew, cebulę, ziemniaki oraz pomidory gruntowe na areale od 10 do 14 ha. - To nie był łatwy rok dla pomidora gruntowego, bardzo zimna i mokra wiosna opóźniła sadzenie. Jak tylko zaczęły porządnie rosnąć, uderzyła zaraza – mówi właściciel. Średni plon z hektara w tym roku szacuje na poziomie ok 60-70 ton. Pomidory zbierane są kombajnem, jednym z większych w Polsce, który dziennie jest w stanie zebrać nawet do 2 ha upraw. Cała produkcja jest zakontraktowana w okolicznej przetwórni.
Włoscy specjaliści od nasion
Cora Seeds to włoska firma specjalizująca się w produkcji nasion warzyw dla profesjonalistów. Siedziba firmy mieści się w Cesenie, we Włoszech. Na terytorium polski za dystrybucję nasion odpowiada firma Rol-Spec Zawada.
Pomidor gruntowy - odmiana Albarossa F1
Albarossa F1 jest znana na polskim rynku. Odmiana bardzo wczesna, która w wielu zakładach przetwórczych dostarczana jest jako pierwsza. Wczesne dojrzewanie i wygląd sprawią, że Albarossa sprzedawana jest również na świeżym rynku. Owoce tej odmiany są owalne o masie między 60 a 70 gramów. Właściciel pola tę odmianę ceni sobie najbardziej – plon jest ładny, a owoce dojrzewają jednocześnie, to ułatwi zbiór kombajnowy – mówi Marcin Walaszek.
Red Brillar pomidor do gruntu i na kanapki
Odmiana Red Brillar F1 to odmiana wczesna, bardzo plenna, nadająca się pod zbiór mechaniczny. Struktura wewnętrzna, oraz większa masa owoców sprawia, że ta odmiana nadaje się również do sprzedaży odbiorcy bezpośredniemu. Odpowiednia zarówno na kanapkę, jak i do produkcji przecierów.