Aurora
Kanadyjska odmiana jagody kamczackiej, pochodząca od rosyjskiej odmiany Solovey i japońskiej odmiany MT46.55. Udostępniona producentom w 2012 r. Krzew silnie rosnący, o pokroju zwartym, wzniesionym i sztywnych, prostych pędach. Osiąga wysokość 160–180 cm i szerokość do 120 cm. Owoce wydłużone, cylindryczne, czasem gruszkowatego kształtu, słodkie (do 16 Bx), łatwe do zbioru. Nadają się do spożycia jako deserowe i do przetwórstwa. Dojrzewają z reguły pod koniec czerwca i nie mają tendencji do opadania. Średnia masa owoców 1,8 g, długość do 30 mm a średnica 12 mm. Dojrzewają nierównomiernie i zbiór części z nich może się przedłużyć do połowy lipca. Odmiana plenna, z jednego krzewu w pełni owocowania można zebrać 3 do 5 kg owoców. Odmiany do zapylenia krzyżowego to Borealis i Indigo Gem.
Indigo Gem
Odmiana wyhodowana w Kanadzie. Owoce tej odmiany dojrzewają najwcześniej z ocenianych odmian kanadyjskich. Z reguły w pierwszej dekadzie czerwca. Krzew o pokroju kulistym, rośnie średnio-silnie, osiąga wysokość 150 cm i szerokość 120 cm. Jest średnio zwarty, o sztywnych pędach. Owoce owalne, średniej wielkości, lekko zwężone na końcach, jednolicie granatowe, z woskowym, jasnym nalotem, dojrzałe są słodkie i bardzo smaczne (do 17 Bx). Doskonałe do bezpośredniego spożycia, jak również świetne na przetwory. Nie mają tendencji do opadania. Średnia masa owoców 1,4 g, długość do 22 mm a średnica 13 mm. Dojrzewają równomiernie i zbiór można wykonać w jednym terminie. Nadają się do zbioru mechanicznego. Odmiana plenna, z jednego krzewu w pełni owocowania można zebrać 2,5–4 kg owoców. Zapylenie krzyżowe z odmianami: Aurora i Honeybee.
Vostorg
Odmiana wyhodowana w Rosji. Krzew o średniej sile wzrostu, średnio rozgałęziony, o pokroju wzniesionym i sztywnych, prostych pędach szkieletowych. Osiąga wysokość do 170 cm i średnicę do 150 cm. Owoce wydłużone, wrzecionowate, niebieskofioletowe z woskowym nalotem, słodkie i smaczne (do 15 Bx), łatwe do zbioru). Skórka mocna, a jagody są twarde, dzięki czemu dobrze znoszą transport. Dojrzewają z reguły równomiernie w połowie czerwca i nie mają tendencji do opadania. Nadają się do zbioru mechanicznego. Średnia masa owoców 1,6 do 2 g, długość do 34 mm a średnica 11 mm. Odmiana plenna, z jednego krzewu w pełni owocowania można zebrać 3 do 4 kg owoców. Polecane odmiany do zapylenia krzyżowego to Jugana, Docz Velikana i Bakczarskij Velikan.
Czy jagoda kamczacka będzie owocem przyszłości dla naszych plantatorów, również w sensie ekonomicznym? Odpowiedź na to pytanie zależy od poziomu podaży i popytu na jagodę kamczacką w następnych latach, od budowania świadomości i wizerunku tych bardzo wartościowych owoców wśród polskich i zagranicznych konsumentów. Będzie to zależało od kształtowania się cen zbytu oraz od poziomu jakości owoców i wielkości produkcji na naszych plantacjach. Dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla rynku owoców deserowych, będzie zapewnienie rąk do pracy, a zwłaszcza do zbioru owoców. Możliwe jest, że będzie rosła rola owoców dla przemysłu przetwórczego, zwłaszcza na poziomie małych, lokalnych, rodzinnych przetwórni.