Ochrona herbicydowa cebuli - Karolina Jazic
Zgorzel siewek jest poważną chorobą w uprawie cebuli. Powodują ją patogeny Pythium spp., Fusarium spp., Rhizoctonia spp., Phytophthora i Alternaria spp. Porażają młode rośliny – od kiełkowania do 3 tygodni po wschodach. Objawem jest brunatnienie kiełków przed wschodami, a po wschodach widać brązowe plamki oraz przewężenia u podstawy łodygi, a potem zamieranie. Dużym zagrożeniem jest fuzaryjne gnicie cebuli od piętki. W ochronie najważniejsze znaczenie ma płodozmian oraz agrotechnika (dobre stosunki powietrzno-wodne w glebie, dobra struktura, brak zaskorupiania). Uzupełnieniem tego może być środek Xilon WP. Zawiera Trichoderma asperellum T34. To szczep, który szybko się namnaża w glebie, dlatego skuteczna jest mała dawka – 0,25 kg/ha. Aplikacja jest w formie oprysku i wymieszania z glebą, przed siewem lub sadzeniem roślin. Jest zarejestrowany w uprawie cebuli, szalotce, czosnku i porze przeciwko zgorzeli siewek, powodowanej przez Fusarium spp. i Pythium spp. Grzyb pasożytuje patogen i redukuje jego zdolność do infekcji. Produkuje enzymy dla niego toksyczne, tworzy barierę wokół korzeni i wzmacnia system odporności rośliny.
Herbicydy dostosowuje się w zależności od fazy rozwojowej cebuli. Po siewie 3–4 dni można zastosować Pendigan Strong 2 l/ha. Na krótko przed wschodami glifosat 360 g/l – 2 l/ha. Należy przed zabiegiem upewnić się, czy cebula nie główkuje, zalecane jest użycie dużej ilości wody – 400 l/ha. W fazie zgiętego kolanka zalecana jest Pendimetalina 400 g/l w dawce 0,25 l/ha. W tym okresie ważna jest dobra warstwa woskowa szczypioru. Preparat stosować, gdy wyrównanie na polu jest wysokie. Jeśli część cebuli jest w fazie flagi, to należy zmniejszyć dawkę preparatu. Nie wykonywać zabiegu w warunkach stresowych oraz poniżej 4°C. W fazie flagi rośliny są narażane na fitotoksyczność i nie wykonuje się wtedy zbiegu. Potem w fazie 2 i 3 liści właściwych można stosować preparaty, takie jak Lentagran 0,25–0,5 l/ha, Bandur 0,1–0,3 l/ha i Pendimetalina 0,5 l/ha. Pod koniec czerwca można stosować Fantasia 800 EC lub Wing P. Kombinacja ta ma zapobiec zachwaszczeniu wtórnemu. Stosować można tylko i wyłącznie środki doglebowe, zastosowane z dużą ilością wody na ha.
Przy zabiegach powschodowych należy zwrócić uwagę na warstwę woskową (zabezpiecza przed fitotoksycznością), temperaturę, fazę rośliny uprawnej, fazę chwastów, nie mieszać z graminicydami, nawozami czy adiuwantami. Prolonger można zastosować w celu zabezpieczenia cebuli przed fitotoksycznym działaniem w dawce 0,6 l/ha. Zabieg wykonuje się na liście suche, maksymalnie 36 godzin przed zastosowaniem herbicydu do 4. liścia właściwego cebuli.
Limocide to preparat biologiczny (olejek pomarańczowy) zwalczający wciornastki poprzez działanie mechaniczne. Dobrze jest go stosować łącznie z insektycydem np. Kobe 20 SP lub Movento 100 SC.