W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o paszach.
Dostosowanie do prawa europejskiego
Ministerstwo rolnictwa przygotowało nowe przepisy dotyczące pasz, które są konieczności zapewnienia stosowania prawa europejskiego. Rozporządzenie 2019/4 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wytwarzania, wprowadzania na rynek i stosowania paszy leczniczej weszło w życie z dniem 28 stycznia 2019 r. i będzie stosowane od 28 stycznia 2022 r.
Przedmiotowe rozporządzenie będzie obowiązywało w polskim porządku prawnym bezpośrednio a polskie przepisy muszą zapewniać skuteczne stosowanie jego regulacji, nie powielając rozwiązań ani nie będąc z nimi sprzecznymi.
- Celem wprowadzenia nowych regulacji dotyczących pasz leczniczych jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzi i zwierząt, dostarczenie odpowiednich informacji użytkownikom oraz poprawę skuteczności funkcjonowania rynku wewnętrznego w zakresie wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania paszy leczniczej – czytamy w uzasadnieniu.
Rozporządzenie 2019/4 określa zasady dotyczące wytwarzania, składu, wprowadzania do obrotu i stosowania paszy leczniczej oraz doprecyzowuje, że paszę leczniczą można wytwarzać jedynie z weterynaryjnych produktów leczniczych dopuszczonych na podstawie przepisów dotyczących weterynaryjnych produktów leczniczych. W rozporządzeniu określono zasady zatwierdzania podmiotów działających na rynku pasz oraz przepisy, zgodnie z którymi mogą wytwarzać paszę leczniczą. Uregulowano także zasady stosowania paszy leczniczej oraz określono elementy jakie ma zawierać recepta weterynaryjna na paszę leczniczą.