W październiku w Warszawie odbył się Kongres Produkcji Podstawowej, podczas którego miała miejsce debata pt: „Nowe Techniki Genomowe (New Genomic Techniques) odpowiedzią na wyzwania produkcji roślinnej”.
Co to jest NGT?
Nowe techniki genomowe to zestaw narzędzi i metod używanych do badania genomów organizmów. Rozwój tych technik przyspieszył naszą zdolność do zrozumienia struktury, funkcji i regulacji genomów. NTG mają wiele zastosowań w hodowli roślin i przyczyniają się do rozwoju bardziej efektywnych i zrównoważonych praktyk uprawy.
- To ogromna szansa dla hodowców roślin. Dzięki temu jesteśmy w stanie modyfikować i ulepszać geny istniejących już odmian. Wiążemy z tą technologią bardzo duże nadzieję. Także w Polsce prowadzone są już badania, które pozwalają nam lepiej poznawać funkcję genów i poprawiać rośliny uprawne – powiedział dr Sławomir Sowa z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy.
Dzięki tym nowym technikom genomowym hodowcy mają większą kontrolę nad rozwojem roślin i mogą przyspieszyć proces uzyskiwania bardziej wydajnych, odpornych i wartościowych odmian roślin, co jest kluczowe w kontekście globalnego zapotrzebowania na żywność i zrównoważonej produkcji rolnej. Jest to szansa na stworzenie roślin bardziej odpornych na szkodniki, choroby i warunki środowiskowe lub na skutki zmian klimatu (np. susze czy przymrozki) oraz wymagające mniej środków ochrony roślin i nawozów. W praktyce oznacza to, że rośliny pochodzące z NGT mogą przyczynić się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, w szczególności strategii „Od pola do stołu” i strategii na rzecz bioróżnorodności.
- Nowe Techniki Genomowe NTG są dla mnie, jako rolnika, wizją bezpieczeństwa konsumentów i bezpieczeństwa producentów. NTG mogą nam pomóc w ograniczaniu stosowania środków ochrony roślin. W zasięgu ręki mamy realną możliwość ograniczenia ilości zabiegów na polu. To także szansa na zabezpieczenie się przed skutkami niekorzystnych zjawisk pogodowych np. suszy. Wszystko to będzie miało duży wpływ na produktywność rolnictwa, co może nam pomóc w wyżywieniu szybko rosnącej liczby ludności na świecie – podsumował Marcin Gryn, Wiceprezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.