W Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. zwalczania i zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt, które zajęło się sprawą zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Smutne statystyki
Z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii wynika, że w 2021 r. do 7 września zanotowano 86 ognisk, w których było 36 125 sztuk świń. W tym samym czasie w 2067 miejscach znaleziono 3380 dzików z ASF.
Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii zwrócił uwagę, że w miejscach gdzie występują dziki z ASF z reguły notowane są ogniska w gospodarstwach. Tak jest np. w województwie dolnośląskim, gdzie głównie w jego północnej części, wystąpiło 115 ognisk u dzików i 10 u świń. W lubuskim 1211 u dzików i 6 u świń, w podkarpackim 147 ognisk u dzików i 38 u świń, a w warmińsko-mazurskie 281 ognisk u dzików i 12 ognisk u świń.
Ale w województwie łódzkim wystąpiły 3 ogniska u świń , ale nie stwierdzono przypadków u dzików. Podobnie było w województwie mazowieckim. - W większości pokrywają się rejony gdzie występują ogniska u świń z ogniskami u dzików. Choć są miejsca gdzie takiego pokrycia nie ma. Przyczyną wystąpienia ogniska w przypadku łódzkiego był nielegalny handel. W przypadku Żuromina, gdzie było jedno ognisko, a nie ma dzików, jest nam na razie bardzo trudno stwierdzić konkretną przyczynę – tłumaczył posłom K. Jażdżewski.
Najmniejsze gospodarstwo zaatakowane ASF miało jedną świnie, największe 16 tys. sztuk.