Niespotykane kwiaty cebulowe, które warto posadzić w ogrodzie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niespotykane kwiaty cebulowe, które warto posadzić w ogrodzie

17.05.2020

Cebule kwiatowe to doskonały sposób na małą zmianę oblicza ogrodu. Wiele osób chciałoby wprowadzić powiew nowości, ale nie wie, po jaką roślinę sięgnąć. Inwestycja w ciekawą mieszankę roślin cebulowych, które dopiero powoli wchodzą na rynek, spowoduje, że ogród będzie kolorowy przez długi czas

Wśród nich znajdziemy barwne odmiany irysów, jaskry, mieczyki, czosnki ozdobne czy frezje, ale sięgnijmy również po takie rarytasy, jak błonczatki, zefiranty, eukomisy, acidanthery, galtonie. Te rośliny w maju sadzimy do gruntu. Można je sadzić grupowo na rabatach bylinowych, wykorzystywać w ogrodach żwirowych albo w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Są to rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych. Przed sadzeniem warto zastosować kompost, który zwiększy zawartość próchnicy. Po ukazaniu się liści roś-liny nawozimy nawozem wieloskładnikowym i saletrą wapniową w ilości 70 g nawozu wieloskładnikowego plus 30 g saletry na 1 m2, które dzielimy na trzy dawki i stosujemy w 2–3-tygodniowych odstępach. Gatunki te dobrze znoszą upały, lecz wymagają regularnego podlewania, o czym szczególnie trzeba pamiętać podczas tworzenia pędów kwiatostanowych. Po przekwitnieniu nie spieszmy się z ich wykopywaniem, gdyż cebule najsilniej wówczas przyrastają (wrzesień – październik). Po wykopaniu obcinamy część nadziemną na wysokości 5 cm nad cebulą i po kilkudniowym przesuszeniu czyścimy je i przechowujemy przesypane piaskiem w temperaturze 13–17°C do kolejnej wiosny.

Ciepłolubna błonczatka

Błonczatka, inaczej zwana ismeną, letnim narcyzem lub pajęczą lilią, ma bardzo oryginalne kwiaty i piękny zapach. Okazałe kwiatostany uzyskamy z cebul, które mają wydłużony kształt i okryte są łuską, o obwodzie około 15 cm. To roślina ciepłolubna, której cebule sadzimy w nagrzaną ziemię na głębokość 15 cm. Błonczatka tworzy rozetę błyszczących, szerokich liści o długości do 80 cm i zakwita po około 45 dniach po posadzeniu. Na grubym, nagim pędzie kwiatostanowym o wysokości około 50 cm pojawia się kilka białych lub żółtych kwiatów, tworząc baldachowaty kwiatostan. Na rurce osadzony jest szeroki przykoronek otoczony sześcioma wąskimi, długimi, fantazyjnie powyginanymi i wywiniętymi na zewnątrz dziełkami okwiatu.
Błonczatka, inaczej zwana ismeną, pochodzi z Peru i należy do najbardziej dekoracyjnych roślin
  • Błonczatka, inaczej zwana ismeną, pochodzi z Peru i należy do najbardziej dekoracyjnych roślin

Dekoracyjny zefirant

Zefirant to roślina ozdobna o dekoracyjnych kwiatach. Dorasta do 25 cm, ma wzniesiony pokrój, tworzy rozetę wąskich liści. Kwitnie od sierpnia do września, tworząc lejkowate kwiaty wyrastające po jednym na długim pędzie kwiatostanowym. W zależności od odmiany kwiaty są białe, żółte, różowe, czerwone.

Niezimujący eukomis

Eukomis, zwany również lilią grzywiastą lub warkocznicą, potocznie – czuprynkiem, pochodzi, jak poprzednie, z rejonów tropikalnych. Tworzy szeroką rozetę długich, szerokich, niekiedy nakrapianych od spodu liści, z której wyrasta pęd kwiatostanowy osiągający 50 cm wysokości. Groniasty kwiatostan jest złożony z kilkudziesięciu kwiatów białozielonych, zielonoróżowych lub zielonożółtych i zakończony jest pióropuszem krótkich liści. Cebulę o wielkości około 5 cm umieszczamy tak, aby wierzchołek znajdował się na poziomie gleby, a cebula była przysypana cienką jej warstwą. Po przekwitnięciu kwiat-ostan obcinamy, a roślinę pozostawiamy, by cebula jeszcze przyrosła. Eukomis nie zimuje w gruncie, więc wymaga przeniesienia do piwnicy lub innego pomieszczenia przed nadejściem przymrozków, po uprzednim 2-tygodniowym przesuszeniu.
Eukomis ma ciekawy i efektowny wygląd kwiatów i nakrapiany pęd kwiatostanowy
  • Eukomis ma ciekawy i efektowny wygląd kwiatów i nakrapiany pęd kwiatostanowy

Galtonia jak hiacynt

Galtonia, zwana hiacyntem letnim, to kolejna ciekawa roślina o dużej, kulistej cebuli (minimalny obwód cebuli gwarantujący kwitnienie to 12 cm). Jej długie, wąskie odziomkowe liście osiągają niekiedy 50 cm. Białe kwiaty pojawiają się na szczycie bezlistnej łodygi, czasem dorastającej do 1 m wysokości. Kwiatostan galtonii przypomina nieco kwiatostan hiacynta i jest zbudowany z luźno ułożonych kwiatów, których może być do 30. Zwisające dzwonkowate kwiaty osiągają czasem długość 5 cm. Po przekwitnięciu i uschnięciu łodygi i liści cebulę wykopujemy i przechowujemy w pomieszczeniu, w temperaturze do 10°C.

Charakterystyczna acidanthea

Acidanthera, zwana mieczykiem abisyńskim, jest blisko spokrewniona z popularnym mieczykiem. Ma charakterystyczne dla tej grupy szablaste, wąskie, sztywne liście, lecz kwiaty są zupełnie inne. Mniej okazałe, kolorowe i mocno pachnące, a także miododajne. Kwiaty te pojawiają się na sztywnych, wzniesionych, nagich pędach dorastających do 100 cm wysokości. Mają kształt dużej sześciopłatkowej białej gwiazdy z ciemnobordowym środkiem. Główki kwiatów osadzone są na długich łodyżkach i lekko zwieszają się ku dołowi. Zebrane po kilka lub kilkanaście sztuk na szczycie pędy tworzą luźny, kłosowaty kwiatostan i nie rozwijają się jednocześnie, lecz stopniowo po jednym lub dwa co kilka dni. Cebulę umieszczamy w glebie na głębokość około 9 cm, zachowując 10-centymetrowy odstęp między cebulami. Wykopujemy je przed nadejściem przymrozków, gdy liście zaschną, i przenosimy do pomieszczenia.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcia: Pixabay
 

 
 
CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Przepis na tort maślany

Ten pyszny wypiek przypadnie do gustu wszystkim fanom słodkości  - śmietankowy tort maślany obsypany wiórkami i płatkami migdałowymi. Jest lekki i nie wymaga do przygotowania wielu składników. Jak go zrobić?

czytaj więcej

Jak uprawiać karczochy w przydomowym ogródku?

Karczoch jest wieloletnią rośliną podobną do ostu, dorastającą do 1,5 m wysokości, o jadalnych pąkach kwiatostanowych, które są tak naprawdę dnami koszyczków kwiatowych otulonymi liśćmi okrywy.

czytaj więcej

Jak zaplanować ogród warzywny na wiosnę?

Sukces w uprawie w dużej mierze zależy od doboru odmian, czyli najbardziej wytrzymałych i odpornych na szkodniki i choroby, a także dobrze przemyślanego planu zasiewów, sadzenia oraz zbioru. Nie warto czasami rozpoczynać uprawy od selera, kalafiora, szparagów, bakłażana, bo muszą minąć tygodnie nim te rośliny dojrzeją, co wiąże się z wieloma godzinami żmudnego pielenia, podlewania, zasilania i dbania o nie, a nie zawsze wystarcza czasu i sił.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)