Eksperci USDA prognozują, w stosunku do danych z poprzedniego raportu, niewielkie zwiększenia zbiorów kukurydzy i soi, przy jednoczesnym wzroście zużycia i spadku zapasów.
Pszenica
Kolejne obniżenie prognozy globalnych zbiorów pszenicy w sezonie 2019/20 tym razem o 1 milion ton wynikają głównie ze zmian rządowych prognoz zbiorów w Rosji i o pół miliona zmniejszających się zbiorów w Australii. Zbiory światowe pozostają i tak na rekordowym poziomie 764,4 mln ton. Obniżki w Rosji i Australii są częściowo rekompensowane pół milionem ton pszenicy zebranej więcej w Unii Europejskiej, której zbiory amerykańscy eksperci określają obecnie na poziomie 154 mln ton co stanowi przyrost o 17 mln w stosunku do roku ubiegłego. Rośnie konsumpcja i rozwija się globalny eksport o 1,3 mln ton, czego przyczyną są wzrosty o 2 mln ton prognoz eksportu unijnej pszenicy do poziomu 31 mln ton. Unijna pszenica jest kupowana w ilościach aż o prawie 8 mln ton większych, w stosunku do roku ubiegłego ze względu na korzystny poziom cenowy. Także o 0,5 mln ton wyższy niż uprzednio oczekiwano jest eksport z Ukrainy, która zebrała w tym sezonie 29 mln ton. Spadnie natomiast poziom eksportu z Rosji o 1 mln ton, ze względu na redukcję zbiorów i relatywnie wysoki poziom cen rosyjskiej pszenicy. Na koniec sezonu globalne zapasy wyniosą 288 mln co jest ilością o 10 mln wyższą niż przed rokiem.
Kukurydza
Światowe zbiory kukurydzy według USDA wyniosą 1.110,8 mln ton, tj. o 2,2 mln ton więcej niż oceniano przed miesiącem. Wyższe zbiory mają być w USA. Szacowany wzrost amerykańskich zbiorów wynosi 0,8 mln ton, do poziomu 347,8 mln ton, ale będzie to aż o 165 mln ton mniej niż w roku ubiegłym. Więcej niż uprzednio oczekiwano o 0,4 mln ton zebrano kukurydzy w UE (65 mln ton). Bez zmian pozostawiono prognozy dla Brazylii (101 mln ton) i Argentyny (50 mln ton). Ze względu na wyższe niż prognozowano w poprzednim miesiącu o 6 mln ton światowe zużycie, do 1.133 mln ton, zapasy końcowe spadają o 3 mln ton (297,8 mln t). Jest to aż o 7% mniej w stosunku do roku ubiegłego.
Soja-Oleiste
USDA szacuje niewielki wzrost światowych zbiorów do 337,7 mln ton soi i jest to aż o 20,6 mln ton mniej niż w poprzednim sezonie. Lekko wzrasta produkcja soi w USA do 96,8 mln ton, jest to jednak prawie 24 mln ton mniej niż w roku ubiegłym. Natomiast zbiory w Brazylii (123 mln t) i Argentynie (53 mln ton) pozostaną na poziomach zakładanych w poprzednim miesiącu. Przy czym dla Argentyny znaczy to, że w tym roku zbierze mniej soi o 2,3 mln ton, natomiast Brazylia będzie mogła szczycić się rekordem i zbierze o 6 mln ton więcej od ubiegłego sezonu. Zużycie globalne soi jednak także rośnie i światowe zapasy się kurczą do stanu 96,7 mln ton tj. o 13,6 mln ton mniej niż w poprzednim sezonie.
Juliusz Urban, Foto: CLAAS Polska