Największy Claas Xerion dysponuje mocą 653 KM!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Największy Claas Xerion dysponuje mocą 653 KM!

22.07.2023

Claas rozszerza ofertę ciągników Xerion. Do oferty dołączają dwa nowe modele 12.50 i 12.650, które przeznaczone są do ciężkich prac pociągowych. W Europie ciągniki dostępne będą wyłącznie z nowym, gąsienicowym układem jezdnym Terra Trac.  

Na wstępie warto wspomnieć, że oferowane dotychczas trzy modele ciągników Claas Xerion 4200, 4500 i 5000 to typowe ciągniki wielozadaniowe. Dzięki możliwości obracania, lub nawet przemieszczania kabiny ciągniki można wykorzystywać je wszechstronnie np. jako nośnik narzędzi. Inaczej jest z nowymi ciągnikami Claas Xerion 12.590 i 12.650. To traktory stworzone do najcięższych prac uprawowych, które wysoką wydajność podczas pracy uzyskują m.in. dzięki gąsienicowemu podwoziu Terra Trac. Nowe ciągniki nie mają obrotowej kabiny, pochodzi ona z kombajnów Lexion i Trion.
Elementami wyróżniającymi nowe modele Claas Xerion jest niskoobrotowy silnik Mercedes Benz, system wspomagania operatora CEMOS, hydraulika o maksymalnej wydajnisci 537 l/min, kabina operatora amortyzowana w czterech punktach oraz nowe podwozie gąsienicowe Terra Trac z funkcją tłumienia drgań. 
25 lat obecności na rynku
Ciągniki Claas Xerion oferowane są na rynku pod 25 lat. Dzięki nowym modelom niemiecki producent chce odgrywać jeszcze większą rolę nie tylko w Europie Środkowej i zachodniej ale także na odległych rynkach Ameryki Północnej, Południowej a także w Australii. 
Producent informuje, że podczas konstruowania nowych ciągników Xerion serii 12 zaproszono do współpracy ponad 300 rolników, którzy przedstawiali oczekiwania wobec mocnego ciągnika pociągowego. Oto Kluczowe cechy jakie musi spełniać najmocniejsze ciągnik w gospodarstwie:
- niskie koszty eksploatacji dzięi niskiemu zużyciu paliwa, niskim kosztom serwisowania a także wysokiej wartości przy odsprzedaży ciągnika
- dobra trakcja – wysoki moment obrotowy i moc musza być efektywnie przenoszone na podłoże, ważna jest duża powierzchnia styku z glebą, rozłożenie masy 50:50
- wysoki komfort – przestronna kabina z dobrą widocznością we wszystkich kierunkach, amortyzacja kabiny w czterech punktach, podwozie gąsienicowe z układem tłumienia drgań
- wsparcie podczas pracyXerion w tym zakresie oferuje system obsługi Cebis, wielofunkcyjną dźwignię Cmotion, układ wspomagania traktorzysty CEMOS oraz układ prowadzenia GPS Pilot z terminalem Cemis 1200.
Sprawdzona konstrukcja
Nowe modele Xerion serii 12 wykorzystują te same, sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne z mniejszych modeli 4200, 4500 i 5000. Mowa tutaj o skręcanej ramie i dwóch osiach skrętnych, które zostały odpowiednio wzmocnione ze względu na wyższą moc i zwiększony rozstaw kół. W Europie nowe ciągniki Xerion oferowane będą wyłącznie z gąsienicowym układem jednym Terra Trac, na pozostałych rynkach dostępne będą także wersje kołowe z ogumieniem bliźniaczym o maksymalnym rozmiarze 800/70 R42
Silnik znany z Lexion i Jaguar
W nowych ciągnikach Claas Xerion 12.590 i 12.650 pracuje sześciocylindrowy, rzędowy silnik Mercedes Benz OM473 LA o pojemności skokowej 15.6 l. W mniejszym modelu silnik generuje moc  maksymalną 585 KM przy 1600 obr./min, a w większym ciągniku Xerion 12.650  653 KM. Silnik to niskoobrotowa konstrukcja, która w modelu Xerion 12.650 generuje maksymalny moment obrotowy 3100 Nm przy 1300 obr./min. Prędkość biegu jałowego Claas obniżył do 650 obr./min. 
Imponujące wrażenie robi ogromny pakiet chłodnic. Z wnętrza kabiny maska ma kształt wieloryba. Pakiet obejmuje chłodnicę cieczy chłodzącej silnika, oleju przekładniowego, oleju hydraulicznego, oraz dwie chłodnie oleju przedniego i tylnego mostu. Wentylator chłodnicy ma funkcje zmiany obrotów, co zapewnia sprawne i wydajne chłodzenie. Chłodnice są rozkładane, co ułatwia ich czyszczenie. W pobliżu pakietu chłodnic zlokalizowane jest gniazdo ze sprężonym powietrzem. Zbiornik paliwa w nowych ciągnikach mieści 1400 l ON. Dzięki jego centralnej lokalizacji w czasie jego opróżniania cały czas rozkład masy pozostaje zachowany w stosunku 50:50. Zbiornik AdBlue mieści 90 l. Dzięki obniżonym obrotom silnika czasookres wymiany oleju wydłużony jest do 1000 godzin
Bezstopniowy napęd Cmatic
W nowych ciągnikach Xerion pracuje bezstopniowy napęd Cmatic dostarczany przez firmę ZF. To ta sama konstrukcja, która od kilku miesięcy pracuje w dotychczas oferowanym ciągniku Xerion 5000. Claas informuje, że płynne zwiększanie prędkości korzystnie wpływa na eksploatację połączeń zaczepowych i trwałość konstrukcji pracujących z tyłu szerokich maszyn uprawowych. 
Claas informuje, że przekładnia ma cztery, automatycznie zmieniane zakresy robocze. Dzięki temu moc przekazywana jest z dużą sprawnością zawsze na dwie osie. W połączeniu z rozkładem masy 50:50 zapewnia to maksymalny uciąg nawet podczas wykonywania skrętów. Ciągniki Xerion serii 12 z podwoziem gąsienicowym Terra Trac osiągają prędkość maksymalną 40 km/h przy 1400 obr./min. Wersje kołowe dostępne poza Europą mogą poruszać się maksymalnie 50 km/h, co jest niespotykaną wartością przy takiej mocy i gabarytach ciągnika.
CEMOS pomaga oszczędzać paliwo
CEMOS to układ, który podpowiada jak zmianić ustawienia ciągnika, aby spalac jak najmniej paliwa lub pracować z jak największą wydajnością. Układ znany jest z ciągników Axion i Arion wyposażonych w przekładnie bezstopniowe. CEMOS po wprowadzeniu warunków pracy oblicza i wizualizuje ryzyko zagęszczenia gleby w trzech warstwach. 
Nowy Xerion gotowy do pracy ma masę 24 ton. Taka masa w połączeniu z gąsienicowym układem jezdnym zapewnia dobre przeniesienie napędu niemal w każdych warunkach.
Hydraulika bez ograniczeń
Claas zapewnia, że mimo niskoobrotowej koncepcji pracy silnika dostępna jest bardzo wydajna hydraulika. Maksymalny wydatek może wynosić aż 573 l/min przy 1900 obr./min. To łączny wydatek 3 współpracujących pomp hydraulicznych. Na życzenie z tyłu ciągnika oprócz złącz LS można zamontować gniazda o zwieszonej średnicy, które pozwalają dostarczyć nawet 140 l/min oleju do najbardziej wymagających odbiorników. Natężenie przepłuwy na gniazdach z tyłu cały czas wyświetlane jest graficznie na terminalu Cebis. Dzięki temu traktorzysta może łatwo określić, która sekcja ma być priorytetową.  To ważne w przypadku rozbudowanych siewników, które mają kilka odbiorników o dużym zapotrzebowaniu na olej.
Nowe gąsienice Terra Trac
Na potrzeby nowej serii Xerion fabryka Claas Industrietechnik w Padeborn opracowała zupełnie nowe podwozie gąsienicowe. Do skrętu wózków gąsienicowych na każdej osi wykorzystywane są po 2 siłowniki. Duże koła napędowe zawsze zazębiają się na ośmiu krzywkach elastycznej gąsienicy. Dwuczęściowa konstrukcja ramy gąsienic pozwala niezależnie dostosowywać się do nierówności podłoża rolkom pośrednim na przodzie i z tyłu wózka. Dwie najmniejsze rolki znajdują się dokładnie na połowie długości wózka, dzięki temu konstrukcja gąsienic zawsze dopasowuje się do podłoża. Gumowe amortyzatory z przodu i z tyłu wózka tłumią drgania całej konstrukcji. W ofercie są gąsienice o szerokości 30 lub 36 cali (762 lub 914 mm). Ciągnik z węższymi gąsienicami nie przekracza szerokości 3 m.
Wersje kołowe można wyposażyć w koła bliźniacze o maksymalnym rozmiarze 800/70 R42, co daje niespotykaną na rynku dużą powierzchnię styku z podłożem. Wszystkie ciągniki Xerion dostępne są z układem Dynamic Streering, co pozwala zmniejszyć o połowę liczbę obrotów kierownicą. 
Oferowany w standardzie układ centralnego smarowania pozwala utrzymać w dobrej kondycji zwrotnice skrętnych wózków gąsienicowych.
Kabina od kombajnów Lexion i Trion
W nowych ciągnikach Xerion 12.590 i 12.650 wykorzystywana jest kabina z kombajnów Lexion i Trion. W stosunku do maszyn żnownych została ona wydłużona z przodu na dole o 27 cm. Dzięki temu jej kubatura przekracza 4 m3, co jest niespotykanym wynikiem w ciągnikach rolniczych. Fotel traktorzysty można obracać w prawo w zakresie aż 40 stopni. Dodatkowo przy prawym, przednim słupku znajdują się dodatkowe podnóżki, co pozwala w pełni rozprostować nogi, nawet rosłemu traktorzyście. Podnóżki znajdują się także na kolumnie kierowniczej, co pozwala odpocząć nogom gdy operator siedzi na wprost. Kolumna kierownicza jak w kombajnie i poziomo ułożony tłumik z prawej strony zapewniają bardzo dobra widoczność we wszystkich kierunkach. 
Do obsługi ciągnika wykorzystuje się terminal Cebis zintegrowany z podłokietnikiem. Do układu prowadzania oraz obsługi maszyn z ISOBUS służy monitor Cemis 1200. Claas zaznacza, że nowe ciągniki Xerion wyposażone są w amortyzacje kabiny w czterech punktach.
Cemis 1200 nie tylko do automatycznego prowadzenia
Terminal Cemis 1200 oprócz prowadzenia GPS obsługuje także ISOBUS. Dostęne aktywacje Section Control lub zmienne dawkowanie pozwalają precyzyjnie wysiewać nasiona nawet z wykorzystaniem najszerszych siewników. Poza tym Cemis 1200 pozwala realizować wszystkie zadnia rolnictwa precyzyjnego m.in. zarządzanie zleceniami online. 
Dalszy wzrost wydajności pracy możliwy jest dzięki zautomatyzowanemu tworzeniu kilku linii referencyjnych dla każdego pola. Za podstawie zapisanych lub zaimportowanych granic pola linie proste lub krzywe AB mogą być tworzone i zapisywane dla różnych obszarów pola. 
Specjaliści Claas Polska informują, że zamówili już dwa egzemplarze nowych ciągników Xerion serii 12. Pierwszy z nich przyjedzie do Polski w pierwszych dniach września. Po kilku pokazach maszyna trafi na wystawę Agro Show w Bednarach, gdzie wszyscy będą mogli podziwiać tego olbrzyma z bliska.
CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.topagrar.pl
r e k l a m a

Kto zarobił na wzroście cen nawozów i gdzie trafia ukraińskie zboże? NIK to sprawdzi

23.10.2022

Na podstawie wniosku KRIR - Najwyższa Izba Kontroli będzie kontrolować polski rynek rolny. NIK ma sprawdzić czy wysokie ceny nawozów mają swoje odzwierciedlenie w kosztach produkcji, czy ktoś zarobił na rolnikach oraz co się dzieje ze zbożem i rzepakiem z Ukrainy, który trafia do Polski.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli uwzględnił wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych i zajmie się dwoma tematami, które w ostatnim czasie mają ogromny wpływ na rynki rolne w Polsce: wysokie ceny nawozów oraz to jak ceny ziarna importowanego z Ukrainy wpływają na ceny zbóż w Polsce. 

Import zboża z Ukrainy wpływa na ceny zboża w Polsce - w jaki sposób?

Wiktor Szmulewicz, prezes samorządu rolniczego w swoim piśmie do szefa NIK zwraca uwagę na spadek cen zbóż w Polsce w ostatnim czasie, co znacznie pogarsza sytuację polskich rolników, ponieważ w tym roku znacznie wzrosły im koszty produkcji zbóż. Izby rolnicze chcą, aby kontrolerzy NIK sprawdzili w jakim stopniu wpływ na to miało otwarcie polskiej i unijnej granicy na ziarno z Ukrainy. 

– Rozumiemy trudną sytuację rolników ukraińskich, ale pomoc dla tych producentów nie może odbywać się kosztem polskich rolników, którzy z powodu niskich cen i braku możliwości sprzedaży zapasów mogą być zagrożeni upadkiem gospodarstw, tym bardziej, że wkrótce będą żniwa – napisał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Obawom szefa samorządu rolniczego wtórują także przedstawiciele Lubelskiej Izby Rolniczej. W ich opinii, to głównie rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia w największym stopniu ponoszą konsekwencję napływu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy. Z tego powodu zarząd LIR chciałby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista skala importu ziarna z Ukrainy i ile tego zboża zostaje w Polsce. Lubelscy rolnicy chcą także poznać listę podmiotów gospodarczych importujących te surowce na terytorium Polski. Według przedstawiciele LIR pozwoli, to lepiej zarządzać tym ryzykiem oraz podjąć odpowiednie kroki w przyszłości.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb rolniczych poprosili Mariana Banasia, prezesa NIK, aby ta instytucja zbadała:

  • czy zboże importowane z Ukrainy jest w Polsce tylko tranzytem i trafia ostatecznie do kolejnych państw czy część z tego ziarna zostaje w polskich magazynach? 
  • które zboże w polskich portach jest ładowane w pierwszej kolejności: ukraińskie czy polskie, a jeżeli to ziarno zza wschodniej granicy ma priorytet, to czy przez to polskie zboże nie może być eksportowane ze względu na ograniczone możliwości przeładunkowe?
  • czy ziarno ukraińskie spełnia polskie i unijne wymogi fitosanitarne?
CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Czy działka nabyta po ślubie wlicza się do wspólnoty majątkowej małżeńskiej?

21.10.2022

Chciałabym zakupić działkę do majątku odrębnego, a potem przekazać ją synowi z pierwszego małżeństwa. Czy jest to możliwe, skoro mam wspólność majątkową małżeńską od ponad 20 lat? Jakie składniki wchodzą w skład majątku odrębnego małżonków?

Czym jest małżeńska wspólność majątkowa?

Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego określa, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Majątek osobisty każdego z małżonków - czyli jaki?

Z kolei według art. 33 k.r.o., do majątku osobistego każdego z małżonków należą m.in.: przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej oraz nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę (chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił). Należą do niego też te służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków. Majątkiem osobistym są również prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, oraz przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków. Do majątku osobistego wlicza się ponadto przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Istotne jest źródło finansowania

W skład majątku odrębnego wchodzą także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Przykładowo, gdyby przed wstąpieniem w związek małżeński była Pani właścicielką lokalu, a potem go sprzedała i z tych pieniędzy zakupiła działkę budowlaną, wtedy należy podać te informacje w akcie notarialnym, że pieniądze na zakup działki pochodzą ze sprzedaży lokalu, który był własnością osobistą.

Reasumując: to, czy może Pani nabyć działkę budowlaną do majątku osobistego, zależy głównie od źródła jej finansowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Czubak

CZYTAJ ARTYKUŁ

Poddzierżawy - dla kogo? Ilu rolników korzysta?

20.10.2022

Od 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poddzierżawił jedynie 5 tys. ha gruntów W jakich sytuacjach rolnik może liczyć na zgodę KOWR na poddzierżawienie gruntów od dzierżawcy?

Poddzierżawianie gruntów wzbudza w ostatnim czasie wiele emocji. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiła resort rolnictwa opozycja. - Od początku września biura poselskie są wręcz zasypywane informacjami i pytaniami od małopolskich (ale nie tylko) rolników odnośnie do bulwersującej sprawy poddzierżawy 141 ha gruntów rolnych we wsi Kępie pod Miechowem w Małopolsce przez rodzinę (brata) Norberta Kaczmarczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Oburzenie rolników wzbudza zarówno opisany przez portal WP.pl tryb przystąpienia do umowy poddzierżawy członków rodziny wiceministra, jej podpisanie (zatwierdzenie wniosku przez samego ówczesnego dyrektora generalnego KOWR), wysokość czynszu dzierżawnego poddzierżawy, a w szczególności fakt, że powierzchnia całkowita poddzierżawionych nieruchomości dla jednego użytkownika (rolnikowi niespokrewnionemu z dotychczasowym dzierżawcą, prowadzącemu gospodarstwo na odległość, spoza danej gminy/gmin graniczących – nieposiadającemu gruntów rolnych w gminie, gdzie znajduje się nieruchomość, lub w gminie sąsiedniej, o powierzchni powyżej 100 ha) to aż 141 ha – napisała w interpelacji Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zadali szereg pytań dotyczących praktyki związanej z poddzierżawianiem gruntów.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Nowe kompaktowe ciągniki Claas

Za sprawą trzech nowych serii: Elios 200, Elios 300 i Axos 200, Claas rozszerza swoją ofertę w segmencie ciągników kompaktowych. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Top 5 NAJWIĘKSZYCH gospodarstw świata: tak wygląda rolnicze korpo!

Największe gospodarstwa rolne na świecie liczą sobie ponad 1 mln ha, a zwycięzca rankingu – ponad 9 mln ha! Wszystkie hodują przede wszystkim bydło w gigantycznych liczbach. Liderzy znajdują się w Australii i Chinach.

czytaj więcej
Ciągniki

Kubota Demo Tour 2023

Kubota zorganizowała pokazy Demo Tour w pięciu różnych lokalizacjach, gdzie odwiedzający mogli zobaczyć w akcji i przetestować najnowsze maszyny i ciągniki Kuboty.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)