Brak nawozów wieloskładnikowych
O braku nawozów wieloskładnikowych informowaliśmy również przez cały miesiąc podczas naszych cotygodniowych Sond Nawozowych, o czym więcej możecie przeczytać w najświeższej z nich: SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów azotowych zaczynają rosnąć! Koniec przestoju cenowego. O ile zdrożały nawozy?
KRIR otrzymał odpowiedź od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w którym czytamy, że z danych opracowanych przez Centrum Doradztwa Rolniczego wynika, że stan zaopatrzenia w nawozy wieloskładnikowe był średni, a w opinii IERiGŻ PIB problem z ich dostępnością wynika z:
- niższym poziomek krajowej produkcji,
- niższym poziomem importu nawozów NPK w 2022 roku, a także w pierwszej połowie 2023 roku,
- wzrostem cen nawozów mineralnych,
- brakiem przewidywalności kierunku zmiany cen nawozów mineralnych, co wpłynęło na ostrożniejsze zakupy ze strony dystrybutorów,
- ożywienie eksportu nawozów wieloskładnikowych od czerwca do lipca w 2023 roku.
- Zauważalnie mniejszy w porównaniu z latami poprzednimi popyt na nawozy mineralne obserwowany mniej więcej od końca 2021 r. spowodował, że zarówno krajowa produkcja nawozów wieloskładnikowych, jak również ich import już od początku 2022 r. zaczęły się stopniowo zmniejszać. Niemniej jednak zauważalny spadek zarówno produkcji, jak i importu nawozów wieloskładnikowych w relacji rocznej odnotowano w szczególności w I półroczu 2023 r.- czytamy na stronie KRIR.