Zatrzymaliśmy produkcję dopiero wtedy kiedy było wiadomo, że rolnicy nie zaakceptują tak wysokich cen nawozów tłumaczą zakłady azotowe. Spadek cen gazu na holenderskiej giełdzie daje szansę na poprawę sytuacji. Ale czy rolnicy zgodzą się ze stwierdzeniem, że obecne cen nawozów gwarantują rentowność produkcji rolnej?
Sejmowa komisja rolnictwa rozpatrzyła informację dotyczącą aktualnej sytuacji na rynku nawozów oraz zabezpieczenia nawozów na wiosnę 2023 roku na użytek polskich producentów żywności.
Jaka sytuacja na rynku nawozów?
Gwałtownie rosnące ceny gazu, w sierpniu tego roku doprowadziły do czasowego ograniczenia lub zamknięcia około 60-70% produkcji nawozów. Od połowy 2021 r., w konsekwencji zawirowań na europejskim rynku gazu, można obserwować przestoje produkcyjne u wielu europejskich producentów. Spółki z Grupy Azoty oraz Anwil S.A. (Grupa PKN Orlen) w sierpniu 2022 roku ograniczyły bądź wstrzymały pracę instalacji produkcyjnych jako jedni z ostatnich producentów w Unii Europejskiej.
- Obserwowane w drugiej części trzeciego kwartału 2022 r. odwrócenie trendów i spadki cen surowców pozwoliły w październiku tego roku na przywrócenie pełnej produkcji – napisał w informacji przesłanej posłom Karol Rabenda wiceminister aktywów państwowych.