W ramach budżetu przeznaczonego na rolnictwo realizowane są zadania związane regulacją i stabilizacją rynków rolnych i żywnościowych, rozwojem obszarów wiejskich oraz rybołówstwem. - Celami jest poprawa i stabilizacja warunków ekonomicznych rolnictwa, rozwój obszarów wiejskich oraz zwiększenie konkurencyjności gospodarki rolno-żywnościowej, a także tworzenie i utrzymanie konkurencyjnego, nowoczesnego i dynamicznego sektora rybackiego – czytamy w uzasadnieniu projektu budżetu.
Ile na rolnictwo?
Bezpośrednio na rolnictwo („Wsparcie gospodarstw rolnych, rozwój wsi oraz żywność regionalna, tradycyjna i systemy jakości żywności”) zostanie wydana kwota 16,65 mld zł.
- W zadaniu ujęto bardzo szerokie spektrum działań finansowanych ze środków publicznych, zorientowanych na tworzenie konkurencyjnego, nowoczesnego i dynamicznego sektora rolnego, a także na rzecz zapewnienia stabilnych warunków do prowadzenia produkcji rolnej, przy jednoczesnym upowszechnianiu i promowaniu zasad dobrej kultury rolnej – napisano w uzasadnieniu projektu. W szczególności będzie to dotyczyć dofinansowywania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz wspierane dochodów rolników z wypłacanych dopłat bezpośrednich.