Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zajmowała się rozpatrzeniem informacji rządu na temat stanu i jakości wód powierzchniowych, rzek oraz Morza Bałtyckiego w kontekście zanieczyszczeń rolniczych.
Z informacji MRiRW wynika, że programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczaniu przynosi efekty.
Poprawa sytuacji
Wyniki Państwowego Monitoringu Środowiska oraz przeprowadzona w 2020 r. na zlecenie ministra do spraw gospodarki wodnej analiza zmian jakości wód powierzchniowych i podziemnych w zakresie stężeń azotanów wykazała, iż stopień zanieczyszczenia azotanami uległ poprawie lub utrzymał się na stabilnym poziomie w stosunku do lat 2012 -2015 r.
– Poprawa jakości wód powierzchniowych i podziemnych w dużej mierze została osiągnięta dzięki wdrażaniu programu azotanowego i realizacji „Programu rozwoju obszarów wiejskich” oraz innych działań o charakterze ochronnym. Nie bez znaczenia jest również rosnące zainteresowanie rolników systemami wspomagania decyzji w zakresie racjonalnej gospodarki składnikami nawozowymi, co bezpośrednio może przyczynić się do dalszego zmniejszania zanieczyszczania wód w Bałtyku – tłumaczył posłom wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.