Odpowiedź: Nie ma żadnego związku pomiędzy przepisami VAT a ustawą o PROW, stwierdza Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT. Zatem Młody Rolnik lub Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich nie są żadną przeszkodą dla pełnych rozliczeń VAT (jako podatnik czynny).
W Biznesplanie Młodego Rolnika kwoty zakupów inwestycyjnych podaje się w wartościach brutto (Tabela 19), natomiast w działaniu Pomoc na rozpoczęcie... podaje się wartości brutto i netto (Tabela II.1.1 biznesplanu). Teoretycznie, zarówno Młody Rolnik (jeśli wcześniej już posiadał gospodarstwo lub prowadził działalność pozarolniczą) jak i beneficjent Pomocy na rozpoczęcie... mogą być czynnymi podatnikami VAT w momencie zakupu przedmiotowych środków trwałych. Jeśli tak jest, wypełniają Wnioski i biznesplany zgodnie z instrukcją, jednak faktycznie, na podstawie faktur VAT, mogą rozliczyć tylko kwoty netto.
Jeśli w momencie dokonywania zakupów inwestycyjnych związanych z operacją PROW, beneficjenci byli rolnikami ryczałtowymi, to możliwe są 2 warianty:
- przed zakupem (nie ma tu znaczenia data otrzymania środków z ARIMR) rolnik składa zgłoszenie rejestracyjne VAT-R i następnie, już jako podatnik czynny, dokonuje zakupów i rozlicza VAT;
- rolnik dokonuje zakupów inwestycyjnych jako rolnik ryczałtowy (nie może odliczyć VAT) a następnie, np. po upływie roku, dokonuje zgłoszenia rejestracyjnego i już jako podatnik czynny może, zgodnie z przepisami o korekcie (art. 91 Ustawy o VAT), częściowo odliczyć VAT od tych zakupów, przy czym dotyczy to tylko przedmiotów, w rozumieniu środków trwałych, o wartości >15000 zł.
pł
Fot. Idźkowski