Jak wybrać odpowiednią mieszankę?
Wybierając mieszankę poplonową należy kierować się profilem uprawy. Siejąc rośliny poplonowe konieczne jest dostosowanie ich do terminu i rodzaju gleby, a także czasu, przez jaki mogą pozostać na polu.
Kiedy likwidować przedplon?
Najlepszym okresem jest ten poprzedzający dojrzewanie nasion. Wtedy jest największa ilość masy zielonej, a z drugiej strony z dojrzałych nasion nie powschodzą rośliny w docelowej uprawie. Dobór roślin wykorzystywanych na międzyplony powinien być dopasowany do efektu, jaki chcemy osiągnąć.
I tak wyróżniamy:
- Rośliny wiążące azot
To rośliny motylkowe, takie jak łubin, seradela, wyka, koniczyna, lucerna, nostrzyk, groch. Rośliny te wiążą azot atmosferyczny dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi. Ważne jest zaprawianie nasion przed siewem bakteriami brodawkowymi pod warunkiem, że na danym polu nie były uprawiane rośliny motylkowe przez trzy ostatnie lata. Odczyn gleby też nie może być niski (poniżej 5,5). Rośliny będą rosły, ale nie będą w stanie wiązać azotu.
- Rośliny redukujące nicienie
W tym celu warto wysiać rośliny o działaniu fitosanitarnym i ograniczającym liczebność szkodników glebowych – aksamitkę, nagietek, gorczycę, rzodkiew oleistą, owies szorstki, które wydzielają do gleby trujące dla nicieni substancje. Są też rośliny uprawne (cykoria, kukurydza, len, żyto), które pobudzają nicienie do wyjścia z cyst, a następnie w wyniku niekorzystnych warunków do życia szkodniki te giną.
- Rośliny odzyskujące fosfor
Uprawiając np. grykę, lniankę czy owies możemy uaktywnić znaczną ilość fosforu zgromadzonego w glebie. Rośliny te są w stanie wydobyć go z głębszych partii gleby i zgromadzić w części nadziemnej. W wyniku rozkładu masy zielonej poplonu, pierwiastek ten ponownie trafia do wierzchniej warstwy gleby i może być wykorzystany przez rośliny uprawne.
- Ograniczające zachwaszczenie
Sprawdzają się gatunki szybko wschodzące i zacieniające powierzchnię gleby. Z pewnością nadają się do tego celu gryka, gorczyca biała, owies, rzodkiew oleista jak również facelia przy zastosowaniu większej ilości nasion (15–20 kg/ha).
- Gromadzące składniki
Każdy gatunek międzyplonu przyczynia się do gromadzenia składników pokarmowych. Są też takie, które są w stanie zgromadzić tyle składników co 30–40 ton obornika, np. słonecznik czy facelia, która to pełni również funkcję fitosanitarną.