Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie dotyczące ekoschematów w kontekście wysiewania międzyplonów ozimych. Pytanie brzmiało: Czy w międzyplonach ozimych skład mieszanki musi zawierać choć jedną roślinę ozimą, czy możemy wysiać tylko uprawy jare, które wymarzną?
- Nie jest to doprecyzowane w rozporządzeniu. Rolnicy powinni mieć wybór, jak postępować z międzyplonami: czy pozwolić na wymarznięcie roślin i np. mieć możliwość siewu bezpośredniego czy jednak postawić na roślinę ozimą, która przetrwa do wiosny.- wskazał Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.
Międzyplon ozimy i ścierniskowy - skład, terminy wysiewu i utrzymania na polu
Ten brak precyzji w rozporządzeniu, o którym mówi ekspert w kontekście zarówno międzyplonów ozimych, jak i ścierniskowych jest znany od momentu, gdy w PROW 2014 -2020 pojawił się greening. Nie do końca wiadomo jakie rośliny można uznać za międzyplon ozimy. Czy tylko ozime, czy też jare pod warunkiem, że zostaną na polu do wiosny?
W ramach zazielenienia, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów (Dz. U. poz. 354), w przypadku międzyplonów, za obszary proekologiczne uznaje się obszary, które zostały utworzone przez wsiewki trawy w uprawę główną albo wysianie mieszanki składającej się co najmniej z dwóch gatunków roślin z następujących grup roślin uprawnych: zboża, oleiste, pastewne, bobowate drobnonasienne, bobowate grubonasienne, miododajne – z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż.
Zgodnie z przepisami mieszankę należy wysiać w terminie :
- od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia i utrzymywać co najmniej do dnia 1 października – w przypadku międzyplonu ścierniskowego albo
- od dnia 1 lipca do dnia 1 października i utrzymywać co najmniej do dnia 15 lutego – w przypadku międzyplonu ozimego. Jednocześnie, mieszanek tych nie utrzymuje się jako uprawy w plonie głównym w roku następującym po roku jej wysiania.
Powyższe przepisy nie regulują, czy międzyplon ozimy powinien być tworzony wyłącznie z gatunków roślin ozimych czy jarych. W związku z tym, w ramach zazielenienia międzyplonem ozimym może być mieszanka utworzona z co najmniej dwóch gatunków zarówno z grupy roślin ozimych jak i jarych. Niemniej jednak należy zauważyć, iż pod uwagę brany jest okres wysiania oraz utrzymywania uprawy.