SaMASZ wyprodukuje 1000 maszyn miesięcznie
Pokaz prac kosiarek, przetrząsaczy, zgrabiarek grzebieniowych i karuzelowych przyciągnął do Zabłudowa na Podlasiu rzeszę rolników.
Tegoroczne Manewry Łąkowe maszyn SaMASZ rozpoczęły się od zwiedzenia całej fabryki w Zabłudowie wraz z niedawno oddaną do użytku częścią o powierzchni 4 tys. m². Maszyny będą teraz produkowane na powierzchni 30 tys. m², zwiększą się moce produkcyjne firmy.
Już niebawem część fabryki zostanie wyposażona w nowoczesny system do laserowego cięcia blach, który składa się z automatycznego magazynu, dwóch laserów, dwóch systemów załadunkowo-rozładunkowych oraz dwóch systemów sortowania wyciętych detali. W nowej hali zostaną posadowione także prasy krawędziowe, niektóre z nich będą przeniesione z obecnej lokalizacji a dwie kolejne prasy zostaną zakupione w ramach prowadzonej inwestycji. Nowością będzie pierwsze zrobotyzowane stanowisko do gięcia blach na jednej z pras krawędziowych.
Maszyny od przyjazdu do Zabłudowa blachy, do wyjazdu do klienta powstają właśnie tej fabryce.
- Obecnie lasery umożliwiają wykonanie tylko 60% naszych potrzeb – 40% wykonujemy w kooperacji. Dzięki inwestycji, nasze możliwości w wycinaniu laserowym zwiększą się, już po pierwszym z dwóch etapów, o ponad 120%. Rozbudowa hali i zainstalowanie nowych maszyn to możliwość realizowania wszystkich potrzeb we własnym zakładzie - informuje Leszek Szulc, Dyrektor ds. Technicznych i Produkcji.
Do nowo wybudowanej części hali zostanie także przeniesiony magazyn detali i półfabrykatów, który obecnie posadowiony jest w hali spawalni.
- Dzięki zwolnieniu miejsca na spawani będziemy mogli, zwiększyć możliwości spawalnicze, poprzez posadowienie tam kolejnych stanowisk zrobotyzowanych i manualnych do spawania - podaje firma SaMASZ.
Moce produkcyjne zwiększą się z ok. 800 produkowanych maszyn miesięcznie do ok. 1000 miesięcznie. Fabryka z zewnątrz nie robi tak dużego wrażenia jak wewnątrz. Organizacja pracy 12 segmentów produkcyjnych idzie pełną parą. Obecnie w firmie pracuje około 1000 pracowników, niektórzy tworzą i projektują maszyny w firmie od 30 lat i według zespołu są niezastąpieni, a zatrudnienie nowych, tak dobrych i doświadczonych specjalistów jest bardzo trudne. Firma jest nastawiona na mechanizację i automatyzację zakładu, tak aby usprawnić wszystkie prace. Wiele urządzeń wykorzystywanych w firmie przy pracy tworzą wyspecjalizowani pracownicy - to jedna z metod ograniczania kosztów i wykorzystanie potencjału pracowników.
Dzięki nowej hali produkcyjnej i maszynom laserowym firma zrezygnuje z podwykonawców, którzy współpracują z SaMASZem, a więc ograniczy wydatki i zaoszczędzi czas na transporcie niektórych części. Szacunkowy koszt inwestycji to 50 mln zł.