Wiele gospodarstw korzysta z finansowania zewnętrznego. Dotyczy to zarówno kredytów obrotowych, jak i inwestycyjnych. W ostatnim czasie w związku z wysokim poziomem stóp procentowych, kredyty i pożyczki kosztują coraz więcej. Postanowiliśmy sprawdzić, jaką ofertę dla rolników mają kluczowe na rynku banki, do których wysłaliśmy zapytanie z prośbą o przedstawienie oferty kredytowej dla rolników. Odpowiedzi, które dostaliśmy od sześciu z nich – przedstawiamy poniżej.
BNP Paribas Bank Polska SA
Bank BNP Paribas oferuje kredyty w rachunku bieżącym i kredytowym, zabezpieczone lub niezabezpieczone. Kredyt obrotowy na od 6 do 84 miesięcy. Istnieje możliwość ustalenia stałych stóp procentowych od 9,9%. Oprocentowanie zmienne kredytu to WIBOR 3M + marża od 1% na zakup nawozów, ustalana indywidualnie. W tym banku gwarancja FGR (Fundusz Gwarancji Rolnych) pozwala obniżyć oprocentowanie kredytu o 5% przez 12 miesięcy. W jednym z wariantów kredytu nie płaci się prowizji na start.
Przy kredycie inwestycyjnym należy liczyć się z nieco wyższym oprocentowaniem, na które składa się WIBOR 3M + marża 2%. Możliwe zabezpieczenia kredytu: hipoteka, zastaw rejestrowy, przewłaszczenie, gwarancja FGR lub cesja umowy o dofinansowanie. Okres kredytowania do 15 lat (przy gruntach rolnych do 30 lat).
Kredyty preferencyjne: bank oferuje również szeroką gamę kredytów preferencyjnych – kredyty na zakup ziemi, w wyniku którego powstanie gospodarstwo maksymalnie do 300 ha. Bank oferuje 2 linie kredytowe:
- Linia MRcsk dla osób do 40. roku życia – spłata 60% kredytu, lecz nie więcej niż 20 tys. euro.
- Linia Z dla osób fizycznych i prawnych na rozpoczęcie działalności rolniczej. Pomoc ARiMR jako spłata 1/3 odsetek za kredytobiorcę, przy czym oprocentowanie zmienne nie może być wyższe niż WIBOR 3M + marża banku nie większa niż 2,48% (w I kwartale 2023 r. wynosi 6,5392%).
Kredyt na pozostałe inwestycje (możliwość uzyskania 2 lat karencji w spłacie, kredyt w dwóch liniach RR i PR do 15 lat). W ramach wsparcia po klęsce żywiołowej rolnicy mogą liczyć na kredyt w ramach linii K02 (jeśli klient miał ubezpieczenie 50% upraw, istnieje możliwość zejścia do oprocentowania 0,5% do wyczerpania kwoty pomocy).