Celem Krajowego Planu Odbudowy jest odbudowa gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią, ale również jej wzmocnienie na ewentualne, kolejne kryzysy. W jego ramach Polska ma otrzymać 23,9 mld euro bezzwrotnych grantów i 34,2 mld euro w formie ewentualnych pożyczek.
Koniec konsultacji - ile dla rolników?
Projekt polskiego KPO, którego konsultacje właśnie się zakończyły opisuje inwestycje i reformy proponowane do sfinansowania wyłącznie z części grantowej.
- Ze wspomnianej puli środków 23,9 mld euro zaprojektowanej w KPO co najmniej 20% (4,67 mld euro) może być przeznaczone na szereg działań poprawiających warunki życia na obszarach wiejskich oraz wzmocnienie sektora rolno-spożywczego – czytamy w odpowiedzi udzielonej przez MRiRW na interpelację dotyczącą KPO autorstwa Doroty Niedzieli i Kazimierza Plocke z Koalicji Obywatelskiej.
Jeśli projekt KPO zyska akceptację społeczną oraz uzyska poparcie Komisji Europejskiej oraz Rady UE to z tych środków będzie możliwe m.in. sfinansowanie inwestycji w zakresie:
- infrastruktury Internetu i cyfryzacji szkół,
- termomodernizacji budynków na wsi,
- niskoemisyjnych autobusów,
- rozwoju krótkich łańcuchów dostaw i wsparcia przetwórstwa rolno-spożywczego,
- przedsięwzięć związanych z gospodarką wodnościekową,
- wsparcie rolnictwa na obszarach górskich,
- powstawania i modernizacji nowoczesnych laboratoriów,
- tworzeniu e-usług w rolnictwie.
MRiRW zgłosiło Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej do projektu Krajowego Planu Odbudowy blisko 30 projektów, inwestycji lub wiązek projektów związanych z odbudową sektora rolno-spożywczego oraz wzmocnieniem rozwoju obszarów wiejskich.