Konsolidacja państwowych spółek w holding spożywczy coraz bliżej
W najbliższych dniach poznamy listę 17 spółek Skarbu Państwa, które dołączą do Krajowej Spółki Cukrowej. W ten sposób rozpocznie się kolejny etap budowy zapowiadanej od dawna Grupy Spożywczej.
- Największą firmą, którą chcemy konsolidować jest Krajowa Spółka Cukrowa. Jeżeli ktoś mówi o grupie spożywczej czy o holdingu spożywczym to chodzi o KSC, która będzie rozbudowana o kolejne obszary, w których działa. A to nie jest już tylko obszar cukru – mówił na VI Kongresie Rolnictwa OPZZiOR wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, który w swojej prezentacji przypomniał, że w skład KSC wchodzi także młyn w Stoisławiu, zakłady ziemniaczane w Trzemesznie, zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Włocławku oraz fabryka cukierków „Pszczółka”.
Ministerstwo aktywów państwowych przyznało, że zostały już wyznaczone firmy, które dołączą do Krajowej Spółki Cukrowej.
- Wytypowaliśmy 17 podmiotów. W ciągu najbliższych dni przyjmiemy strategię i przystąpimy do badań tych 17 spółek , które chcemy skonsolidować. Doradcy wskazaliiy 47 podmiotów, ale ostatecznie będziemy badać (due diligence) te 17 podmiotów. Dojdą więc do Krajowej Spółki Cukrowej czy Grupy Spożywczej kolejne rynki, na których będzie mogła budować swój potencjał – dodał wiceminister A. Soboń.
Resort aktywów państwowych zapewnił, że nie będą konsolidowane podmioty, które nie budują wartości wspólnej Grupy Spożywczej i byłby dla niej obciążeniem.
Artur Soboń poinformował także o innej formie działalności ministerstwa aktywów państwowych. Na Platformie Żywnościowej Giełdowego Rynku Towarów Rolno-Spożywczych odbyły się już pierwsze transakcje spotowe na pszenice. W przyszłości mają one dotyczyć także kontraktów terminowych na rzepak, kukurydzę, mięso oraz cukier.