Inicjatywa „End the Cage Age” została przedłożona Komisji w dniu 2 października 2020 r. po zebraniu 1 397 113 deklaracji poparcia.
W swojej odpowiedzi na europejską inicjatywę obywatelską Komisja Europejska zobowiązuje się do przedłożenia do końca 2023 r. wniosku ustawodawczego w sprawie stopniowego wycofywania i ostatecznego zakazania stosowania systemów klatek dla wszystkich zwierząt wymienionych w inicjatywie.
W szczególności wniosek Komisji będzie dotyczył: kury nioski, maciory i cielęta;
Inne zwierzęta wymienione w EIO: króliki, młode kury, nioski, brojlery, przepiórki, kaczki i gęsi. W przypadku tych zwierząt Komisja zwróciła się już do EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) o uzupełnienie istniejących dowodów naukowych w celu określenia warunków niezbędnych do wprowadzenia zakazu stosowania klatek.
- Ponieważ Komisja Europejska nie planowała przedstawienia żadnych badań w tym zakresie, Copa i Cogeca zleciły realizację pierwszego, kompleksowego raportu, by lepiej zrozumieć skutki gospodarcze, społeczne i środowiskowe takiej propozycji. Jak można się było spodziewać wyniki wskazują na szereg konsekwencji, do tej pory całkowicie pominiętych w debacie publicznej. Badania oparte na znanym modelu CAPRI obejmują dwa sektory i trzy scenariusze: natychmiastowy zakaz stosowania kojców porodowych dla loch i ulepszonych klatek dla kur niosek do roku 2025 (scenariusz A), okres przejściowy do roku 2035 (scenariusz B) oraz okres przejściowy do roku 2045 (scenariusz C). – wymienia Copa Cogeca.